KLASZTORY W POLSCE:
   (strony internetowe):
   
 boromeusz.franciszkanie.pl
 dabrowa.franciszkanie.pl
 glogowek.franciszkanie.pl
 harmeze.franciszkanie.pl
 glowienka.franciszkanie.pl
 jaslo.franciszkanie.pl
 kowary.franciszkanie.pl
 krosno.franciszkanie.pl
 legnica.franciszkanie.pl
 lublin.franciszkanie.pl
 lubomierz.franciszkanie.pl
 lwowek.franciszkanie.pl
 przemysl.franciszkanie.pl
 radomsko.franciszkanie.pl
 rychwald.franciszkanie.pl
 szklarska.franciszkanie.pl
 zielona.franciszkanie.pl
   --------------------------------

Prezentacje: klasztory franciszkańskie w Polsce (13)

KROSNO

Eryk Mora, franciszkanin i biskup przemyski, sprowadził około 1378 roku franciszkanów do Krosna i osadził ich przy kaplicy Przemienienia Pańskiego. Tam franciszkanie zbudowali murowany kościół i drewniany klasztor. Jan, wójt krośnieński podarował im folwark za Wisłokiem.

Po pożarze klasztoru w 1398 roku zbudowano dwa lata później nowy klasztor na obszerniejszym placu zakupionym przez miasto za zgodą króla Władysława Jagiełły. Był to klasztor również drewniany. Później, w 1591 roku, w jego miejscu Jerzy Mniszech zbudował nowy klasztor murowany. Ten klasztor jak i kościół wraz z całym miastem stał się pastwą pożaru w 2 września 1638 roku.

Będący wówczas w trudnych warunkach materialnych bracia nie mogli nawet dokładnie naprawić murów spalonych budynków, dlatego ściany kościoła niszczały coraz bardziej i zagrażała im całkowita ruina. Zapobiegł temu wielki dobrodziej klasztoru, właściciel wielu włości, stolnik dobczycki Antoni Baranowski. Dzięki jego pomocy kościół został całkowicie odbudowany i wyposażony w 1750 roku.

13 września 1872 roku kolejny pożar miast zniszczył jeszcze raz kościół i klasztor. W niedługim czasie jednak odbudowano oba budynki.

Ostatnia renowacja wnętrza kościoła została przeprowadzona w latach 1964-1968. W kościele znajduje się czczony obraz Matki Bożej, odnowiony i umieszczony w głównym ołtarzu.

W 1970 roku biskup przemyski Ignacy Tokarczuk erygował przy kościele parafię.

W latach osiemdziesiątych klasztor został rozbudowany przez dobudowanie części, ciągnącej się od ul. Franciszkańskiej do dawnego klasztoru. Znajdują się tam pomieszczenia parafialne, a na piętrze kaplica klasztorna i kilka mieszkań dla zakonników.

21 czerwca 1998 roku sprowadzono do kościoła i umieszczono w bocznej kaplicy relikwie św. Jana z Dukli, który spędził w tym klasztorze młode lata życia zakonnego.

Strona internetowa: www.krosno.franciszkanie.pl

o. Marek Hałambiec OFMConv / red.
Na zdjęciu, widok kościoła franciszkanów w Krośnie

Użytkownik:
Hasło:
  Strefa użytkowników: Kontakt
  copyright © franciszkanie.pl 2001-2012