Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

13 marca: bł. Agnellus z Pizy

13.03.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

13 marca franciszkanie wspominają Agnellusa z Pizy, włoskiego franciszkanina, towarzysza św. Franciszka z Asyżu, kustosza we Francji i fundatora prowincji angielskiej.

Pochodził z rodziny szlacheckiej Angenellich. Do św. Franciszka przyłączył się w rodzinnej Pizie przy Kościele Świętej Trójcy w roku 1212. Podczas wyprawy misyjnej do Francji Franciszek z Asyżu ustanowił go przełożonym grupy braci. Agnellus był wówczas diakonem. W Paryżu założył kilka wspólnot, po czym został wybrany prowincjałem.

Po siedmiu latach znalazł się w grupie udającej się na wyprawę misyjną do Anglii. W grupie tej było trzech Anglików, m.in. kapłan Ryszard z Ingworth. Na jej czele stanął franciszkanin Robert Grosseteste. Pierwsi bracia dotarli na Wyspy Brytyjskie 10 września 1224 r. Agnellus z towarzyszami zamieszkali w Canterbury. Po wzniesieniu pierwszego klasztoru Agnellus przeniósł się do Londynu. W Londynie bracia zamieszkali najpierw u dominikanów, a następnie zakupili ubogi dom. Dzięki licznym powołaniom powstał kolejny klasztor w Oksfordzie oraz szkoła teologiczna.

Za prowincjałatu Agnella założono również szkołę teologiczną w Cambridge. W 1230 r. Agnellus wziął udział w kapitule generalnej w Asyżu. Zmarł w Oksfordzie 13 marca 1235 lub 1236 r.

Tomasz z Eccleston, który opisał bł. Agnella w dziele "Bracia i przybycie ich do Anglii", poświadcza istnienie i kult jego relikwii w Oksfordzie do czasów Henryka VIII Tudora. Kult został potwierdzony przez papieża Leona XIII 4 września 1892 r.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij