Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

14 stycznia – Msza za uchodźców i wygnańców

04.01.2018 kg .

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

14 stycznia 2018 r., w niedzielę, obchodzony jest w całym Kościele katolickim Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Zachęcamy do odprawiania Mszy Świętych w tym dniu ze specjalnego formularza mszalnego. Inicjatywę oficjalnie wsparł Prymas Polski oraz ks. bp Krzysztof Zadarko, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji.

Chcę dotrzeć z tym formularzem do każdej polskiej parafii i każdego księdza – mówi Janka Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Inicjatywa odprawienia Mszy z wyjątkowego formularza w całej Polsce zaczęła się od odwiedzin Janiny Ochojskiej w Taizé. Dzięki zaproszeniu Braci w czasie tygodnia młodych opowiadała o sile małych kroków, którymi każdy z nas może zmieniać na lepsze swoją część świata. Każdego dnia brała udział w Eucharystii, podczas jednej z nich poruszyły ją słowa modlitwy brata Marka (jednego z polskich braci ze Wspólnoty z Taizé).

Już na samym jej początku usłyszałam w antyfonie „Bóg rozkazał swoim aniołom, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach”. „Wzywać mnie będziecie, a ja was wysłucham i sprowadzę do domu ze wszystkich krajów waszego wygnania” – opowiada szefowa PAH.

Ochojska przyznaje, że brat Marek jest wrażliwy na los ludzi zmuszonych do opuszczania swoich domów i pokonywania tysięcy kilometrów w poszukiwaniu bezpieczeństwa oraz schronienia, pomyślała, że to powód tak pięknej modlitwy eucharystycznej.

Jak odkryła jednak, był to specjalny formularz mszalny (dostępny w mszale rzymskim, pozycja 40), z którego brat Marek korzysta raz w tygodniu.

Zrób to razem z nami 14 stycznia!!!

Janka Ochojska sprawdziła znajomość tego mszalnego formularza wśród grupy polskich księży, okazało się, że raczej nie wiedzieli o jego istnieniu. Dzisiaj moim największym marzeniem jest dotarcie do wszystkich parafii z prośbą o odprawienie tej Mszy. I wiem, że jest to możliwe – podkreśla Ochojska.

14 stycznia 2018 r., w niedzielę, obchodzony jest w całym Kościele katolickim Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Inicjatorzy akcji chcą, by tego dnia wykorzystano właśnie zapomniany formularz Mszy. Wezwanie do modlitwy według formularza „Mszy za uchodźców i wygnańców" jest spełnieniem prośby papieża Franciszka o regularną modlitwę za uchodźców. Zachęcam wszystkich księży, żeby 14 stycznia odprawili Mszę Świętą według formularza – komentuje inicjatywę bp Zadarko, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji.

Sprawę wsparł również Prymas Polski, abp Wojciech Polak: Serdecznie zachęcam, abyśmy w naszych parafiach posługiwali się tym formularzem, zwłaszcza w te dni, w których Kościół modli się za tych, którzy uciekając przed wojną i prześladowaniem musieli opuścić swoją Ojczyznę, swój dom i za tych, którzy w drodze do lepszego świata stracili życie.

Jak można dołączyć?

Są trzy sposoby:

1. Jeśli jesteś księdzem, 14 stycznia skorzystaj z tego mszalnego formularza

2. Jeśli nie jesteś księdzem, opowiedz o pomyśle swojemu proboszczowi/wikaremu

3. Jeśli masz znajomego księdza, prześlij do niego zaproszenie do akcji

Więcej informacji na www.mszazauchodzcow.pl



Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij