Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

18 lutego: Fra Angelico, patron artystów i twórców kultury

18.02.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

18 lutego Kościół wspomina błogosławionego Fra Angelico, malarza religijnego wczesnego renesansu, dominikanina, patrona artystów, twórców kultury i historyków sztuki. Malował wyłącznie obrazy o tematyce religijnej, wśród których znajdują się także przedstawienia św. Franciszka z Asyżu.

Fra Angelico, a właściwie Guido di Pietro da Mugello urodził się około 1387 r. w Vicchio w rejonie Mugello, w pobliżu Florencji. W wieku dwudziestu lat wstąpił do klasztoru dominikanów w Fiesole, gdzie przybrał imię Jana z Fiesole. Do historii Kościoła i historii sztuki przeszedł jednak jako Fra Angelico (Brat Anielski). Otrzymał ten przydomek, ponieważ tematem jego dzieł były często postacie aniołów. Malarstwa uczył się we Florencji, prawdopodobnie u Masolina, od którego przejął tzw. styl „ozdobny”, cechujący się zamiłowaniem do dekoracyjności, linearyzmu i czystych barw.

Wiele lat spędził w klasztorze św. Marka we Florencji. W ciągu około 12 kolejnych lat ozdobił freskami 40 cel zakonnych. Malowidła te przedstawiają narodziny, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tworzył także w Kortonie, Foligno i Orvieto. W połowie XV w. zyskał taką sławę, że sprowadzono go do Rzymu, gdzie – na zlecenie papieży Eugeniusza IV i Mikołaja V – wykonał freski w kaplicy pałacu watykańskiego.

Fra Angelico zmarł 18 lutego 1455 r. w Rzymie. Jego grobowiec znajduje się w rzymskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny powyżej Minerwy. Według tradycji, po jego śmierci po policzku każdego z namalowanych przez niego aniołów spłynęła łza. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II, 3 października 1982 r., a dwa lata później papież ogłosił go patronem artystów i twórców kultury. W Polsce jest patronem historyków sztuki. Jego wspomnienie obchodzone jest 18 lutego.

Klasztor św. Marka we Florencji / fot. pbTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij