Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

19 października: św. Piotr z Alkantary

19.10.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

19 października Kościół wspomina św. Piotra z Alkantary, który przyczynił się zreformowania zakonu franciszkańskiego. Współpracował ze św. Teresą z Avila, miał duży udział w odnowie zakonu karmelitańskiego.

Piotr urodził się w 1499 roku w Alkantarze, w Hiszpanii, wywodził się z rodu arystokratycznego. Kiedy miał 16 lat, wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Wyróżniał się umiłowaniem ubóstwa, podejmował czyny pokutne, był otwarty na innych ludzi. Podobnie jak św. Franciszek z Asyżu, miał duże nabożeństwo do męki Pańskiej.

W 1554 roku otrzymał pozwolenie papieskie na podjęcie reformy życia zakonnego poprzez wprowadzenie pierwotnej reguły franciszkańskiej. Zakonnicy, którzy wywodzili się z tej nowej, zreformowanej gałęzi, nazywani „alkantarystami”, dotrwali do unii braci mniejszych obserwantów, która miała miejsce w 1897 roku.

Piotr współpracował ze św. Teresą z Avila nad odnową zakonu karmelitańskiego. Przez pewien czas był jej spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Był jednym z wielkich mistyków żyjących w Hiszpanii w XVI wieku. Pozostawił wiele pism ascetycznych, w których m.in. opisał swoje przeżycia duchowe.

Zmarł 18 października w 1562 roku. Beatyfikował go papież Grzegorz XV w 1622 roku, a kanonizował Klemens IX w roku 1669. Jest głównym patronem Brazylii.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij