Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

2 listopada: bł. Raniero z Sansepolcro – promotor odpustu Porcjunkuli

02.11.2021 . kg

2 listopada rodzina franciszkańska wspomina bł. Raniero z Sansepolcro. Był przyjacielem brata Masseo, jednego z najbliższych towarzyszy św. Franciszka z Asyżu. Pochodził ze szlacheckiej rodziny Marianich z Arezzo, we Włoszech. Wyrzekł się rodowych bogactw i wstąpił do zakonu franciszkanów. Był bratem zakonnym. Zasłynął z rozpowszechniania odpustu Porcjunkuli, który św. Franciszek wyprosił dla wiernych u papieża Honoriusza III.

Raniero zebrał świadectwa powstania odpustu, genezę jego ogłoszenia oraz warunki i przywileje, opisał i potwierdził je publicznym aktem notarialnym. Zmarł 1 listopada 1304 roku. Jego kult zatwierdził papież Pius VII w 1802 roku.

Na temat Odpustu Porcjunkuli ciekawy artykuł można przeczytać na stronie Instytutu Studiów Franciszkańskich. Tekst autorstwa o. Andrzeja Zająca opublikowany był wcześniej na łamach magazynu franciszkańskiego „Posłaniec św. Antoniego z Padwy” (nr 4/2016). Zapraszamy do lektury: Odpust Porcjunkuli.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij