Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

2 października: Świętych Aniołów Stróżów

02.10.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Święto Aniołów Stróżów, obchodzone w Kościele katolickim 2 października, przypomina nam o naszych niebiańskich towarzyszach życia. Wielką czcią aniołów otaczał św. Franciszek z Asyżu. Zobaczcie co o jego pobożności względem aniołów i miłości do św. Michała Archanioła pisze pierwszy biograf, Tomasz z Celano.

Z największym afektem czcił aniołów, którzy stoją przy nas w walce i którzy razem z nami przebywają pośród cienia śmierci. Mawiał, że wszędzie trzeba ich czcić tak dostojnych towarzyszy, a nie tylko wzywać jako stróżów. Uczył, że nie można obrażać ich oblicza, ani przedsiębrać wobec nich czegoś, co nie uchodziłoby wobec ludzi. A że wspólnie odmawia się psałterz w obliczu aniołów, przeto chciał, żeby ci wszyscy, którzy mogą, zbierali się w kaplicy i tam mądrze odprawiali psalmy.

Często mawiał, że najwspanialej trzeba czcić świętego Michała, jako że to właśnie on przedstawia Bogu dusze ludzkie. Ku czci świętego Michała bardzo pobożnie pościł przez czterdzieści dni od święta Wniebowzięcia do święta ku jego pamięci. Mawiał bowiem: „Każdy powinien złożyć Bogu odrobinę chwały i szczególnego daru ze względu na tak wielkiego księcia”.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij