Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

21 lipca: św. Wawrzyniec z Brindisi

21.07.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Urodził się 22 lipca 1559 r. w Brindisi, zmarł w tym samym dniu 60 lat później w Lizbonie. Jego wspomnienie Kościół obchodzi 21 lipca. Był kapłanem, kapucynem, teologiem, dyplomatą. Jest doktorem Kościoła.

Juliusz Cezary Russo, późniejszy św. Wawrzyniec, urodził się w 1559 r. w Brindisi we Włoszech. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę, którą prowadzili franciszkanie konwentualni. Mając 16 lat, w Weronie wstąpił do zakonu kapucynów, w którym otrzymał imię Wawrzyniec.

W czasie studiów teologicznych, które odbywał w Padwie i Wenecji, zaczął uczyć się języków obcych. Biegle władał kilkoma językami: francuskim, niemieckim, hiszpańskim i czeskim. Po otrzymaniu w 1582 r. święceń kapłańskich, pełnił obowiązki kaznodziei i wykładowcy teologii. Aby pogłębić studia biblijne oraz czytać Pismo święte w oryginale, studiował języki orientalne: hebrajski, aramejski, chaldejski i grecki.

Był przełożonym nowicjatu, gwardianem, prowincjałem we Włoszech i Szwajcarii, generałem zakonu oraz legatem papieskim. Założył klasztory kapucynów w Pradze, Wiedniu i Grazu. W ciągu trzech lat przemierzył prawie całą Europę, wizytując podlegające mu klasztory.

Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką i teologiczną, którą zgromadzono w piętnastu tomach. Chociaż prowadził wiele różnorodnych przedsięwzięć w zakonie i Kościele, to zawsze najważniejsza była dla niego msza św. Powtarzał często: "Msza święta jest moim niebem na ziemi". Od Stolicy Apostolskiej otrzymał niezwykły na ówczesne czasy przywilej sprawowania Eucharystii w dowolnej porze dnia.

Przyczynił się do reformy Kościoła we Włoszech, Niemczech oraz w Czechach. Miał duże zasługi w odniesieniu zwycięstwa nad Turkami pod Székesféhervár w 1601 roku oraz w utworzeniu Ligi Świętej. Był obdarzony talentem mediacyjnym. Miał predyspozycje do jednania zwaśnionych, dlatego powierzano mu misje dyplomatyczne we Włoszech, na dworach Austrii, Bawarii, Hiszpanii i Francji.

Zmarł 22 lipca 1619 r., wyniszczony trudami życia i chorobami, podczas pełnienia misji dyplomatycznej w Belém koło Lizbony. Pochowano go w Lizbonie, w klasztorze sióstr franciszkanek bosych. Papież Pius VI beatyfikował go w 1783 r., a Leon XIII, tercjarz franciszkański, kanonizował - w roku 1881. Jan XXIII, należący do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu, w 1959 r. ogłosił go doktorem Kościoła. Św. Wawrzyniec jest patronem zakonu kapucynów, Kościół wspomina go 21 lipca.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij