Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

21 maja: bł. Franciszek Jägerstätter

21.05.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

21 maja Kościół wspomina Franciszka Jägerstättera, tercjarza franciszkańskiego, rolnika i kościelnego, który nie zgadzając się na tzw. „eliminację życia niewartego życia” w ramach akcji T4 w III Rzeszy, odmówił służby wojskowej w Wehrmachcie. Został za to ścięty na gilotynie, stając się męczennikiem za wiarę.

Franciszek Jägerstätter urodził się 20 maja 1907 r. we wsi Sankt Radegund w Górnej Austrii, jako nieślubny syn Rosalii Huber i Franza Buchmeiera, który zginął w czasie I wojny światowej. Jego rodzice nie mogli się pobrać z powodu biedy. W 1917 r. po ślubie matki z Heinrichem Jägerstätter, Franciszek został przez niego usynowiony i przybrał nazwisko Jägerstätter.

W młodości przechodził burzliwy okres. Miał nieślubną córkę. Później się ustatkował. W wieku 20 lat podjął pracę w górnictwie w Styrii a w roku 1930 powrócił do rodzinnej wsi, gdzie kilka lat później przejął farmę ojczyma. Po 1934 r. spoważniał i umocnił się w wierze. Zaczął czytać Biblię i odmienił swoje zachowanie. 2 lata później poślubił Franziskę Schwaninger.

W Sankt Radegund Jägerstätter jako jedyny zagłosował przeciw przyłączeniu Austrii do III Rzeszy. Po Anschlusie Jägerstätter zdecydowany nie współpracować z nazistowskim reżimem odmówił przyjęcia pieniędzy, które mógł otrzymać w ramach nazistowskiego programu wspierającego rodziny.

W 1940 r. podjął służbę wojskową w Wehrmachcie, nie ubiegając się o zwolnienie z niej. Służył czynnie do kwietnia 1941 r., kiedy to dzięki interwencji swojego burmistrza został zwolniony, powrócił do domu i pracował na farmie.

W okresie pełnienia służby wojskowej zwrócił uwagę na przeprowadzaną w III Rzeszy eutanazję osób chorych psychicznie w ramach akcji T4 i publiczne oświadczył, że więcej nie podejmie służby wojskowej. Jego sprzeciw wynikał z przekonań religijnych. Franz Jägerstätter odrzucał opinie kapłanów i biskupów, którzy doradzali mu zmianę decyzji ze względu na rodzinę lub obowiązek wobec ojczyzny. Nie był jednak zdeklarowanym pacyfistą i uważał, że hitlerowcom należało stawić opór zbrojny w czasie aneksji Austrii.

W lutym 1943 r., gdy ponownie powołano go do czynnej służby wojskowej Jägerstätter oświadczył, że jako katolik nie może zaakceptować tekstu żądanej od niego przysięgi wojskowej i wstąpienia do Wehrmachtu, w wyniku czego został skazany przez sąd wojenny za „sabotowanie wysiłku obronnego” na karę śmierci. Sąd odrzucił propozycję Jägerstättera, iż jest on gotów służyć w formacjach sanitarnych. Wyrok przez ścięcie gilotyną wykonano 9 sierpnia 1943 r.

Po zakończeniu wojny organy austriackiego wymiaru sprawiedliwości zrehabilitowały pośmiertnie Jägerstättera, uniewinniając go od stawianych zarzutów.

1 czerwca 2007 r. papież Benedykt XVI wydał dekret uznający Franciszka Jägerstättera za błogosławionego. Beatyfikacja odbyła się w katedrze w Linzu 26 października 2007 r. Wzięła w niej udział 94-letnia małżonka Jägerstättera, Franziska, oraz ich cztery córki.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij