Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

25. rocznica święceń kapłańskich śp. o. Grzegorza Zdunka

27.09.2021 . kg

Horyniec | Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP i Klasztor Franciszkanów

W ostatnią niedzielę września 2021 r. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Horyńcu-Zdroju w czasie sumy uczczona została pamięć o pochodzącym z tej parafii  o. Grzegorzu Zdunku. W jego intencji oraz rodziców i dziadków sprawowana była Msza Święta.

Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja o. bp Jerzy Maculewicz, który przybył z dalekiego Uzbekistanu. Przy ołtarzu zgromadzili się koledzy kursowi o. Grzegorza. W koncelebrze uczestniczyli  o. Radosław Kramarski z Wrocławia, o. Tadeusz Kula z Wrocławia i o. Jan Czarnik z Kowar oraz o. Stanisław Sikora, rodak. Razem z przybyłymi gośćmi modlił się także horyniecki proboszcz i gwardian o. Bogdan Klóska. Wśród wiernych zgromadzonych w świątyni był także wraz z rodziną brat o. Grzegorza, Marek Zdunek.

W 2021 r. o. Grzegorz obchodziłby 25-lecie kapłaństwa. Dane Mu były tylko 4 lata posługi zakonnej, choroba okazała się silniejsza od woli życia. O. Grzegorz zasnął w Panu 25 grudnia2000 r. Jego ciało spoczywa na cmentarzu w rodzinnym Horyńcu-Zdroju.

W czasie kazania o. Radosław przypomniał, że 31 lat temu, 25 września w Kalwarii Pacławskiej o. Grzegorz wraz z innymi nowicjuszami złożyli pierwsze ślubowanie. Potem były lata studiów, święcenia… Dziś o. Grzegorza nie ma pośród nas, ale żyje nadal, choć jest to inny wymiar życia. Przypomniał o znaczeniu słów: ,,wierzę w ciała zmartwychwstanie”.Dodał, że we współczesnym świecie człowiek powinien pamiętać o chrześcijańskich cnotach: wierze, nadziei i miłości. Zawsze powinniśmy mieć nadzieję, ona nadaje sens życiu, szczególnie w chwilach próby.

Na zakończenie tej podniosłej Eucharystii o. Bogdan Klóska podkreślił, że z inicjatywą modlitwy w rodzinnej miejscowości o. Grzegorza wystąpili jego koledzy kursowi. O. Bogdan podzielił się swoimi wspomnieniami o. Grzegorzu, którego zapamiętał jako człowieka pełnego pokory, cichego, głęboko zanurzonego w swoim powołaniu…

O. bp Jerzy Maculewicz podziękował zebranym za obecność na Mszy Świętej, a o. Bogdanowi za gościnność i udzielił wiernym błogosławieństwa.

Uczestnicząc we Mszy Świętej w intencji śp. o. Grzegorza, wierni kolejny raz mogli przyznać rację słowom poety: Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…

Agata NesterakTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij