Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

26 marca: Dobry Łotr Dyzma

26.03.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Ewangelie wspominają, że Chrystusa ukrzyżowano wraz z dwoma złoczyńcami. Jeden z nich umiał rozpoznać znaki czasu. 26 marca Kościół obchodzi wspomnienie Dobrego Łotra Dyzmy, który na krzyżu przeżył nawrócenie i chociaż umierał jako przestępca – został pierwszym świętym, którego rozgrzeszył sam Pan Jezus.

O Dobrym Łotrze i jego zachowaniu na Golgocie piszą aż trzej ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz, ale tylko ten ostatni dokładnie przytacza rozmowę, jaką na chwilę przed śmiercią Dyzma odbył z Jezusem i drugim ukrzyżowanym łotrem o imieniu Gestas. Kiedy tamten urągał Chrystusowi i szydził z Niego, Dyzma skarcił go, mówiąc, że oni umierają słusznie, za swe zbrodnie, ale Jezus nic złego nie uczynił. Uznał w Nim Boga, gdyż poprosił, żeby wspomniał na niego, kiedy już przyjdzie do swego królestwa. A Jezus obiecał Dobremu Łotrowi, że jeszcze tego samego dnia będzie z Nim w raju. Był to pierwszy swoisty akt kanonizacji, którego Chrystus dokonał jeszcze na krzyżu.

Wypowiedziana na krzyżu obietnica Jezusa stanowi podstawę kultu Dobrego Łotra w Kościele katolickim i wschodnim. Legenda podaje, że krzyż Dyzmy odnaleziono wraz z krzyżem Jezusa i czczono jako relikwię. Fragmenty relikwii dotarły do klasztoru bizantyjskiego w Nikozji oraz do Bolonii. Poprzeczna belka znajduje się w bazylice Santa Croce di Gerusalemme (Świętego Krzyża z Jerozolimy) w Rzymie. Pielgrzymi, udający się do Ziemi Świętej, chętnie odwiedzają miejscowość Latrum w pobliżu Emaus, która przypomina im postać Dobrego Łotra.

Dyzma jest symbolem Bożego Miłosierdzia i dobrej śmierci – uczy nas, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga. Jest patronem skruszonych złodziei, więźniów, umierających, skazanych na śmierć, pokutujących i nawróconych grzeszników oraz kapelanów więziennych. Ludzie – zwłaszcza pogubieni życiowo – zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest wzorem doskonałego żalu za grzechy.

26 marca jest też obchodzony dzień modlitwy za więźniów, którym Dobry Łotr Dyzma pomaga zmienić życie i znaleźć jego sens.

Może patronuje też wszystkim uwięzionym w domach? 

Mariola WiertekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij