Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

28 maja: bł. Herkulan z Piegaro

28.05.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

28 maja Kościół wspomina bł. Herkulana z Piegaro, włoskiego franciszkanina. Herkulan urodził się w 1390 r. Pochodził z religijnej rodziny. W 1410 r., mając 20 lat, wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Został wyświęcony na kapłana, a następnie mianowany kaznodzieją.

Przemierzał włoskie miasta, głosząc Ewangelię i nawracając wiele dusz. Podobno pewnego razu  w Wielki Piątek głosił w Akwili kazanie o cierpiącym na krzyżu Chrystusie tak gwałtownie, że wszyscy zgromadzeni wybuchnęli płaczem. Po kilku latach udał się jednak na pustelnię.

W roku 1429 r. wraz z Albertem z Sarteano wyruszył w podróż do Palestyny. Odwiedziny miejsc uświęconych życiem Jezusa, Dziewicy i Apostołów pozostawiły niezatarty ślad w jego sercu. Po kilku miesiącach powrócił do ojczyzny przemieniony i gotowy do wznowienia misji ewangelizacyjnej.

Zmarł 28 maja 1451 r. w Castelnuovo w opinii świętości. Jego kult jako błogosławionego został potwierdzony przez papieża Piusa IX 29 marca 1860 r.

kgTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij