Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

29 maja: Dwunastu Męczenników z Tuluzy

29.05.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

29 maja Kościół wspomina Dwunastu Męczenników z Tuluzy zabitych przez heretyków w 1242 r. Wśród nich znaleźli się dwaj franciszkanie: Stefan z Narbony oraz Rajmund z Carbony – kapłani i błogosławieni.

Stefan z Narbony był opatem benedyktynów pod Tuluzą, kiedy postanowił – podobnie jak św. Antoni Padewski – przenieść się do franciszkanów. Mając dobre przygotowanie teologiczne występował przeciwko heretykom z sekty albigensów, działającej w południowej Francji. W 1235 r. został mianowany inkwizytorem i w kolejnych latach razem z Wilhelmem Arnoldem prowadził wiele śledztw przeciwko albigensom w swojej diecezji.

Rajmund z Carbony był członkiem misji wysłanej przez papieża Grzegorza IX do Tuluzy. Podobnie jak jego współbrat, miał nawracać albigensów.

W maju 1242 r., podczas objazdu po wschodniej części diecezji tuluskiej, Stefan z Narbony i Wilhelm Arnold przybyli do miejscowości Avignonet. Towarzyszyło im kilku pomocników, wśród których byli Rajmund z Carbony, dwaj dominikanie, benedyktyński przeor Avignonet, archidiakon Lezet Rajmund de Costiran, jeden kleryk, notariusz i dwóch woźnych. Zostali podstępnie zwabieni do zamku Rajmunda Alfar z Avignonet i następnie ścięci przez należących do sekty albigensów rycerzy. Męczeństwo miało miejsce w wigilię uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w nocy z 28 na 29 maja 1242 r.

Obaj męczennicy franciszkańscy pochowani zostali w klasztorze braci mniejszych w Tuluzie. Papież Innocenty IV już w 1243 r. wydał deklarację, w której uznał ich (oraz ich towarzyszy) za męczenników za wiarę, jednak formalnie zostali beatyfikowani przez papieża Piusa IX 6 września 1866 r.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij