Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

35 lat wśród trędowatych – św. Marianna Cope

23.01.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

23 stycznia Kościół wspomina św. Mariannę Barbarę Cope, amerykańską tercjarkę franciszkańską i misjonarkę, opiekunkę trędowatych na Hawajach i założycielkę Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Misjonarek Nauczania.

Marianna Barbara Cope urodziła się 23 stycznia 1838 r. w Heppenheim w Niemczech, zmarła 9 sierpnia 1918 r. w Kalaupapa na Hawajach. Rok później po jej narodzinach rodzice wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Marianna uczyła się w parafialnej szkole podstawowej w Utice, później pracowała w fabryce odzieży, pomagając w utrzymaniu rodziny. W roku 1862 wstąpiła do zgromadzenia Sióstr III Zakonu św. Franciszka i rozpoczęła działalność apostolską, nauczając dzieci niemieckich emigrantów. Założyła kilkanaście szkół dla emigrantów i dwa szpitale. W 1877 r. została wybrana na przełożoną prowincjalną zgromadzenia. Sześć lat później udała się na Hawaje, by zorganizować pomoc dla trędowatych w Kakaako i założyć tam misję swego zgromadzenia.

W roku 1888 przeniosła się do Kalaupapa, do ośrodka dla trędowatych dziewcząt i kobiet na wyspę Molokaʻi, by pomóc schorowanemu o. Damianowi. Nazywana jest Matką Marianną z Molokaʻi. Żyła wśród trędowatych 35 lat.

Została beatyfikowana 14 maja 2005 r. Była to pierwsza beatyfikacja w okresie pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Kanonizował ją także papież Benedykt XVI, 21 października 2012 r.


Serwis franciszkanie.pl zastrzega wszelkie prawa do publikowanych treści. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu internetowego www.franciszkanie.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości serwisu lub jej sprzedaż, są bez uprzedniej pisemnej zgody zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij