Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

40 lat patronem ekologów

30.11.2019 Jan Maria Szewek

40 lat temu, 29 listopada 1979 r., Jan Paweł II na prośbę środowisk naukowych, przyrodników i ekologów ogłosił św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów. W przeddzień tej rocznicy Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA) uczcił to wydarzenie mszą św., debatą, koncertem i eko-agapą.

O godz. 16.30 w Bazylice św. Franciszka w Krakowie celebrowana była msza św. dziękczynna pod przewodnictwem wikariusza krakowskiej prowincji franciszkanów o. Mariusza Kozioła. Wierni modlili się również za zmarłych przyrodników i ekologów.

Okolicznościowe słowo wygłosił prezes REFA o. Stanisław Jaromi.

Franciszkanin przypomniał, że Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA), który istniej od 38 lat, to odpowiedź na decyzję papieża ogłoszenia św. Franciszka patronem ekologów.

„Do dziś REFA jest franciszkańskim głosem w zróżnicowanym i bardzo złożonym współczesnym środowisku ekologicznym. Jesteśmy i staramy się pokazać ten chrześcijański motyw, stworzyć tę chrześcijańską narrację” – powiedział zakonnik.

„Współczesny Kościół jest niezwykle franciszkański. Mamy papieża, którego patronem jest św. Franciszek z Asyżu. Mamy orędzie, do którego często się odwołujemy – encyklikę społeczną Laudato si’” - zauważył.

„To jest ten głos, który zaprasza nas do tego, byśmy jako ludzie Kościoła stanęli w pierwszym szeregu i zmierzyli się z trudnymi wyzwaniami współczesności, z kryzysem w relacji do przyrody, z kryzysem ekologicznym, z kryzysem klimatycznym, z kryzysem w relacji do zwierząt itd. itd.” – dodał.

Prezes REFA życzył wszystkim odwagi, mądrości, pokory i samych właściwych decyzji w relacji z Bogiem, bliźnimi i z całą przyrodą.

Po Eucharystii w auli klasztornej odbyła się debata nt. aktualności przesłania patrona ekologów wobec współczesnych wyzwań ekologicznych i klimatycznych. Udział w niej wzięli o. Mariusz Kozioł, wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów; o. Jacek Siepsiak SJ, publicysta, red. nacz. kwartalnika Życie Duchowe i dyr. Wydawnictwa WAM; red. Edward Augustyn z Tygodnika Powszechnego, akredytowany przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, korespondent z synodu amazońskiego; Agata Jirak-Leszczyńska, edukatorka ekologiczna, ornitolog, autorka wildlifepoland.eu; Filip Szatanik, zastępca dyrektora w Departamencie Środowiska ds. Edukacji i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego; Zbigniew Wróblewski, filozof i ekolog z KUL. Rozmowę poprowadził o. dr Stanisław Jaromi, filozof, szef REFA.

Tego dnia organizatorzy zaprezentowali ponadto nowe publikacje i projekty REFA.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij