Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

40 lat z Patronem Ekologów - zaproszenie

25.11.2019 . kg

Bratni Zew | Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”

40 lat temu papież Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologów. Pokazał w ten sposób drogę katolickiego myślenia w sytuacjach kryzysu ekologicznego. Jedną z pierwszych inicjatyw w Kościele odpowiadających na projekt św. Jana Pawła II był Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu. Do dziś jest franciszkańskim głosem w trudnym i skomplikowanym obszarze ekologii. I zaprasza na świętowanie 40-lecia z Patronem Ekologów.

Dekret papieski nosi datę 29.11.1979. W wigilię rocznicy REFA zaprasza 28 listopada 2019 r. w Krakowie do wdzięczności za 40 lat ważnej misji w Kościele i świecie naszego Ojca i Patriarchy. Promuje ją też specjalna publikacja pt. „Patron Ekologów” wydana w wydawnictwie Bratni Zew. Bratni Zew jest wraz portalem ŚwiętoStworzenia.pl partnerem wydarzenia. Patronatem honorowym objęli go o. Marian Gołąb, prowincjał franciszkanów oraz Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Głównym partnerem jest ekoMałopolska a partnerem medialnym Polskie Radio Kraków.

W programie 40-lecia ogłoszenia św. Franciszka Patronem Ekologów jest uroczysta Msza św. dziękczynna za Patrona Ekologów z modlitwą za wszystkich zaangażowanych w ochronę stworzenia oraz za zmarłych przyrodników i ekologów o godz. 16.30 w bazylice św. Franciszka w Krakowie.

Następnie odbędzie się specjalna sesja w Auli bł. Jakuba (ul. Franciszkańska 4) od godz. 17.15, gdzie przygotowano prezentację nowych publikacji i projektów REFA oraz debatę nt. aktualności przesłania Patrona Ekologów wobec współczesnych wyzwań ekologicznych i klimatycznych, w której udział wezmą: Edward Augustyn, dziennikarz TP akredytowany przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, korespondent z synodu amazońskiego; Agata Jirak-Leszczyńska, edukatorka ekologiczna, ornitolog, autorka wildlifepoland.eu; o. Mariusz Kozioł OFMConv, wikariusz prowincji franciszkanów; o. Jacek Siepsiak SJ, publicysta, red. nacz. kwartalnika Życie Duchowe i dyr. Wydawnictwa WAM; Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Zbigniew Wróblewski, filozof i ekolog z KUL. Całość poprowadzi o. Stanisław Jaromi, szef REFA.

Przesłanie duchowe i intelektualne wzbogaci muzyka kwartetu smyczkowego oraz poczęstunek ekologiczny i (jak liczymy) cenne dyskusje w kuluarach.

Od 1979 r. jako patron ekologów św. Franciszek zaprasza nas na fascynujący szlak odkrywania braterstwa w wielkiej Bożej rodzinie oraz na wędrówkę z poznawaniem tajemnic przyrody i świętości wszelkiego życia. Od 1981 r. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu kroczy tym szlakiem i tworzy integralną, chrześcijańską, ekologiczną wizję świata przyrody, człowieka i Stworzyciela.

Chcemy, aby 28 listopada 2019 był w Krakowie na Franciszkańskiej dniem wdzięczności za ekologię franciszkańską oraz wspólnego świętowania, debatowania i planowania dalszych działań.   

REFATa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij