Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

5. rocznica beatyfikacji pierwszych polskich misjonarzy-męczenników

07.12.2020 Jan Maria Szewek

W sobotę 5 grudnia 2020 r. minęła 5. rocznica wyniesienia na ołtarze pierwszych polskich misjonarzy-męczenników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy 29 lat temu zginęli w Pariacoto w Peru. W Bazylice Franciszkanów w Krakowie była sprawowana uroczysta msza św. dziękczynna za ich życie pod przewodnictwem o. Dariusza Mazurka z Rzymu, delegata generalnego ds. animacji misyjnej Zakonu Franciszkanów, byłego misjonarza w Ameryce Południowej.

Kaznodzieja Błogosławionych nazwał „męczennikami w nowoczesnym stylu”, „męczennikami miłości”, bo byli blisko ubogich, opowiedzieli się po ich stronie i nie porzucili ich, nie uciekli stamtąd, mimo, że zostali ostrzeżeni o obecności terrorystów we wsi. „Bo oddali swoje życie za drugiego człowieka” – spointował.

Franciszkanin przekonywał, że ci błogosławieni uczą nas współczesnych wierności swojemu powołaniu aż do śmierci, a nie tylko do pojawienia się pierwszych trudności.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. minister prowincjalny krakowskich franciszkanów o. Marian Gołąb, współbracia Błogosławionych oraz czwarty rocznik Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie z księdzem rektorem, którym patronują bł.bł. Zbigniew i Michał.

Polscy franciszkanie: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek ponieśli śmierć męczeńską 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania „Sendero Luminoso” (Świetlisty Szlak).

Przywódcy tej organizacji oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian. Misjonarze bowiem oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną.

„W czasie suszy i głodu włączyli się w krajowe i diecezjalne programy żywnościowe Caritas. Wspomagali szkoły w rozbudowie, wyposażeniu bibliotek. Miejscowych chłopów andyjskich uczyli profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą. Zdobywali dla nich leki i sami wozili zakażonych do szpitala miejskiego. Przygotowali projekt budowy instalacji wodnej” – przypomina o. Szymon Chapiński, były misjonarz, który od początku uczestniczył w procesie beatyfikacyjnym franciszkanów.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca - w sierpniu 1991 roku - rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów, zgodnie z prawem kanonicznym, rozpoczął się pięć lat po tych wydarzeniach. 3 lutego 2015 r. Ojciec Święty Franciszek wyraził zgodę na beatyfikację polskich franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michała Tomaszek zostali wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru. Mszy świętej przewodniczył przedstawiciel Ojca Świętego kard. Angelo Amato. W okolicznościowym kazaniu Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych powiedział: „Nasi męczennicy mówili językiem miłości. Pochodzili z dalekich krajów i mówili innymi językami. Przybywając do Peru, nauczyli się nowego języka, ale przede wszystkim mówili językiem miłości. Ich apostolstwo i akceptacja męczeństwa były lekcjami miłości. Miłość zwycięża nienawiść i znosi zemstę. Miłość jest prawdziwym świetlistym szlakiem, który przynosi życie, a nie śmierć; rodzi pokój, a nie wojnę; tworzy braterstwo, a nie podziały”.

jms

--------

Refleksje delegata generalnego ds. animacji misyjnej

RMF24.pl

Radio Maryja

TV Republika

Niedziela.pl

RDN

ZycieZakonne.pl

Idziemy.pl

Tarnowski Gość NiedzielnyTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij