Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

5 września: bł. Gentile z Matelica

05.09.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

5 września we franciszkańskim kalendarzu liturgicznym wspominany jest włoski kapłan, misjonarz, męczennik, błogosławiony Gentile z Matelica, który głosił Ewangelię w Egipcie, Ziemi Świętej, Persji i Azji Mniejszej.

Urodził się we włoskiej rodzinie szlacheckiej Matelice w  roku 1290. W młodości wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych, przenosząc się do pustelni franciszkańskiej na Górze Alwernia (La Verna) w Toskanii. Później wyjechał na misje do Egiptu, a po nauczeniu się języka arabskiego i innych wschodnich języków, pracował na Synaju, w Ziemi Świętej, w Persji oraz w Azji Mniejszej.

W związku z tym, iż Gentile pozyskiwał dla wiary chrześcijańskiej ogrmne duże rzesze muzułmanów, zwrócił na siebie uwagę władz. Podczas głoszenia kazań w Górach Taurusu został pochwycony i ścięty za pomocą bułatu 5 września 1340 r. Część ciała męczennika sprowadził do Wenecji kupiec Nicolò Quirini. Jego relikwie czczone są w Bazylice Santa Maria Gloriosa w Wenecji. Kult zaaprobował w roku 1795 papież Pius VI.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij