Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

6 listopada: bł. Alfons Lopez i Towarzysze

06.11.2020 . kg

6 listopada franciszkanie wspominają błogosławionych męczenników Alfonsa Lopeza, prezbitera, i Towarzyszy, ofiary prześladowania Kościoła podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach trzydziestych XX wieku.

Alfonso López López urodził się w Secorun w Hiszpanii 16 listopada 1878 r., poniósł śmierć męczeńską w Samalus w Hiszpanii 3 sierpnia 1936 r.

Zajmował różne stanowiska administracyjne, ale czując powołanie do życia zakonnego w 1906 r. zostawił wszystko i wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) w klasztorze w Granollers. Posłany do Włoch, został przyjęty w Prowincji Serafickiej w Umbrii. Ukończył nowicjat w Osimo, składając śluby czasowe w 1908 i wieczyste w 1911, w roku w którym przyjął także święcenia kapłańskie. Przyjął zakonne imię Alfonso. Był spowiednikiem w bazylice w Loreto.

O. Alfonso wrócił następnie do ojczyzny do Granollers, gdzie aż do 1935 r. wypełniał obowiązek mistrza postulantów i nowicjuszy. Wyróżniał się zawsze jako obdarowany cnotami chrześcijanin, szczególnie w miłości Boga i bliźniego, oraz w nabożeństwie do Dziewicy Maryi. Był doskonałym formatorem aspirantów do życia zakonnego, których prowadził przede wszystkim przykładem własnego życia.

Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, o. Alfonso schronił się w domu przyjaciół. Został odnaleziony i aresztowany 3 sierpnia 1936 r., razem z bratem Miguel Remon Salvador i innym współbratem, któremu udało się uratować. Obydwaj pozostali niewzruszeni wobec zachęty do apostazji. Zostali w końcu doprowadzeni do Samalus i rozstrzelani wieczorem, podczas gdy o. Alfonso powtarzał, w duchu wiary i miłości: „Wybacz im, Panie”.

Miguel Remon Salvador urodził się w Caudé w Hiszpanii 17 września 1907 r., poniósł śmierć męczeńską w Samalus w Hiszpanii 3 sierpnia 1936 r.

Czując powołanie do życia zakonnego, w 1927 r. wstąpił do klasztoru Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) w Granollers, gdzie odbył nowicjat pod przewodnictwem mistrza Alfonso López López, później jego towarzysza w męczeństwie.

Złożył śluby czasowe w 1928 r. i wieczyste w 1933 r. Przyjął imię zakonne Miguel. Był zawsze osobą pełną miłości i pokoju: wykonywał powierzone mu obowiązki w duchu wielkiego poświęcenia. Został wysłany na dwa lata do Włoch, dla podjęcia niektórych posług przy słynnej bazylice w Loreto. Powrócił do ojczyzny w Granollers w 1935 r.

Z powodu rewolucji antychrześcijańskiej schronił się w domu przyjaciół wraz ze swoim mistrzem, gdzie zostali aresztowani 3 sierpnia 1936 r. Zostali rozstrzelani wieczorem tego samego dnia, po tym, jak powiedzieli: „Nie zaprzemy się nigdy tego, co przyrzekliśmy”.

Alfonso Lopez Lopez, Michele Remon Salvador i ich czterech współbraci należących do Zakonu Braci mniejszych konwentualnych zostali ogłoszeni błogosławionymi 11 marca 2001 r. przez Jana Pawła II wraz z grupą 233 męczenników tego samego okresu prześladowania. 

za: santiebeati.itTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij