Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

613 ziarenek granatu

17.01.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

17 stycznia  w Kościele obchodzimy Dzień Judaizmu. Ustanowiony został przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r., a jego symbolem jest owoc granatu, którego symbolika jest rzeczywiście bogata. Ten bardzo tajemniczy owoc występuje w różnych kulturach i religiach.

Granat pojawia się w starożytnym judaizmie. W Księdze Wyjścia możemy przeczytać, że kontury jego owocu były wyszywane na szacie me’il, noszonej przez kapłanów. Podobno granaty miały być wyrzeźbione na kolumnach prowadzących do Świątyni Jerozolimskiej. Do dzisiaj podczas święta Rosz Haszana (nowego roku) Żydzi jedzą owoce granatu. Ilość jego nasion symbolizuje 613 micwot  czyli przykazań, które opisane są w Tanachu. Niektórzy bibliści są nawet przekonani, że to nie jabłko było owocem z  rajskiego Drzewa Poznania, lecz właśnie granat.

Mahomet przekazał wyznawcom islamu, że spożywanie owoców granatu czyści duszę z obecności zła i zazdrości na 40 dni. W Koranie owoce te są wielokrotnie wspomniane w kontekście raju. Granaty, czy też całe ich drzewa, to jedna z nagród obiecanych muzułmanom za podążanie za zasadami ich religii.

O granacie wspomina również grecka mitologia – to właśnie przy jego pomocy Hades oszukał Persefonę – podając jej sześć ziaren granatu skazał tym samym na spędzanie co roku sześciu miesięcy w świecie zmarłych w roli jego żony. Przez tych sześć miesięcy jej matka, Demeter, opłakuje swoją córkę, a na ziemi nic nie rośnie. Grecy wierzyli, że owoc granatu związuje na zawsze z krainą podziemi.

Granat jest generalnie symbolem boskiej opieki, szczęścia, płodności i wiedzy.

Mariola WiertekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij