Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

79. rocznica deportacji do KL Auschwitz św. Maksymiliana Kolbego

28.05.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Franciszkanin, o. Maksymilian M. Kolbe 28 maja 1941 r. z więzienia na Pawiaku został deportowany do KL Auschwitz, gdzie zginął 14 sierpnia 1941 r., oddając życie za drugiego człowieka. W związku z tą rocznicą Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau udostępniło skan pierwszej strony „Listy nowoprzybyłych” (Zugangslisten) do obozu z dnia 29 maja 1941 r. (w tym dniu transport, w którym znajdował się także o. Maksymilian został formalnie zarejestrowany).

Numerami 16644-16830 oraz 16832-16948 oznaczono 304 więźniów skierowanych przez Sipo i SD z więzienia na Pawiaku w Warszawie. Transportem tym przywieziono o. Maksymiliana Kolbego, aresztowanego w Klasztorze Franciszkanów w Niepokalanowie i osadzonego wraz z innymi zakonnikami 17 lutego 1941 r. na Pawiaku. W obozie oznaczono go numerem 16670.

Przybycie do obozu i rejestracja więźniów stanowiła zorganizowaną i ustaloną procedurę. W jej trakcie powstawał szereg dokumentów, z których podstawowym były listy nowoprzybyłych tzw. Zugangslisty.

Personalbogeny ułożone według numerów obozowych umożliwiały sporządzenie tzw. Zugangsliste, która zawierała podstawowe dane personalne każdego więźnia: numer więźnia, rodzaj więźnia, nazwisko i imię, datę i miejsce urodzenia oraz zawód. Zuganglista przepisywana była dwa razy, gdyż trzeba było sporządzić kilkanaście egzemplarzy. Dopiero po sporządzeniu Zugangslisty, podpisywał ją szef biura Aufnahme. Wspomniane Zugangslisty pisali na maszynie następujący więźniowie: Trębaczewski, Schubert, Bock, Smoleń. Jeśli dobrze pamiętam, to pisało się na maszynie po 6 lub 7 kopii, czyli razem było 12 lub 14 kopii takiej Zugangslisty dla każdego transportu” [Kazimierz Smoleń (nr 1327)].

Więcej na stronie internetowej Muzeum: Listy nowoprzybyłych.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij