Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

9 lipca: św. Weronika Giuliani

09.07.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Urodziła się 27 grudnia 1660 r. w Mercatello sul Metauro jako Urszula Giuliani. Była klaryską kapucynką i mistyczką. Kościół wspomina ją 9 lipca.

Weronika Giuliani urodziła się w zamożnej rodzinie Mancini. Była najmłodszą z siedmiu córek. Rodzice dali jej na chrzcie imię Urszula. Kiedy była dzieckiem, zmarła jej matka. W wieku 10 lat została dopuszczona do pierwszej Komunii świętej. Wbrew woli ojca, w roku 1677 wstąpiła do zakonu klarysek-kapucynek w Città di Castello. Rok później złożyła śluby zakonne. W zakonie przeszła wszystkie stopnie w hierarchii: od furtianki, kucharki, szatniarki, piekarki, zakrystianki, mistrzyni nowicjuszek aż po urząd ksieni klasztoru.

W roku 1694 przeżyła mistyczne zaręczyny i zaślubiny z Chrystusem. 5 kwietnia 1697 r. w Wielki Piątek otrzymała dar krwawiących stygmatów. Na jej prośbę po trzech latach stygmaty znikły, ale cierpienie ran Chrystusa pozostało. W nagrodę za nabożeństwo do Męki Pańskiej miała otrzymać w sercu swoim wyryte znaki tej męki.

Z polecenia spowiedników Weronika pisała dziennik, w którym spisała mistyczne przeżycia. Zmarła, po długiej chorobie, 9 lipca 1727 r. Została beatyfikowana przez Piusa VII 17 czerwca 1802 r., a kanonizowana 26 maja 1839 r. przez papieża Grzegorza XVI.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij