Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Asyż. Z Franciszkiem na Rajskim Wzgórzu.

18.06.2016

Jeśli kiedykolwiek odwiedzisz Asyż i grób św. Franciszka, z pewnością nie zapomnisz wspaniałej świątyni, w której są ukryte doczesne szczątki najbardziej popularnego świętego świata. Każdego może zadziwić, jak wiele piękna i blasku ma w sobie to jedno miasto, to jedno wzgórze. W Asyżu piękno ze wszystkich stron otacza człowieka. Można powiedzieć, że najuboższy z najuboższych, jaki chodził po ziemi, ma najpiękniejszy grób na świecie.

Franciszkanie prawdopodobnie nigdy nie sądzili, że powstanie coś tak monumentalnego i spektakularnego. Bazylika jest głównie dziełem papieża Grzegorza IX, człowieka, który pojawia się w biografii św. Franciszka jako kardynał Hugolín. Kardynał Hugolin był bardzo energicznym i nieustępliwym człowiekiem, o wielkiej pobożności. Należał do hierarchów kościelnych, którzy rozumieli geniusz Franciszka i wkrótce stał się jego przyjacielem i zwolennikiem. Przyczynił się do powstania reguły Zakonu Braci Mniejszych, między innymi za jego namową św. Franciszek spisał zasady, obowiązujące braci.

To właśnie papież Grzegorz IX ogłosił Franciszka z Asyżu, Antoniego z Padwy i Elżbietę Węgierską świętymi. Na jego zlecenie powstała również Bazylika św. Franciszka. Kamień węgielny został złożony przez papieża dzień po kanonizacji św, Franciszka, w dniu 17 lipca 1228. Papież Grzegorz postanowił, że Kościół, który ukrywa relikwie Franciszka, będzie miał tytuł: Głowy i Matki całego Zakonu Franciszkanów. Dolna część bazyliki została skończona w ciągu dwóch lat. Wtedy, 25 maja 1230 r., uroczyście przeniesiono ciało św. Franciszka z pobliskiego kościoła św. Juraja do Bazyliki. Budowa Bazyliki górnej została zakończona dopiero w 1253 r. i poświęcona przez papieża Innocentego IV.

Kościół zawsze należał i nadal należy do Stolicy Apostolskiej. Bracia przestrzegali ślubów ubóstwa, dlatego większość ofiar, składanych przez pielgrzymów, była przekazywana do Watykanu. Jedynie nieznaczna część datków przekazywana jest na utrzymanie franciszkańskiego klasztoru. Wzgórze, na którym papież postanowił wybudować bazylikę, były zwane Wzgórzem Piekielnym, ponieważ na jego terenie dokonywano egzekucji. Dziś wzgórze ma zupełnie inny charakter i ludzie zmienili jego nazwę na Wzgórze Rajskie. Odtąd pozostało ono zawsze świętym wzgórzem, na którym przetrwa wiara w to, że Bóg za pośrednictwem świętych może przekształcić rzeczywistość piekielną w rzeczywistość niebiańską.

br. Józef/red.
za: minoriti.skTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij