Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Autor książki o papieżu Franciszku na spotkaniu w Krakowie

04.12.2018 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

„Jest ważne, by zrozumieć myśl papieża, bo papież wyznacza linię myślenia Kościoła” – mówił prof. Massimo Borghesi, autor książki "Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna. Dialektyka i mistyka" wydanej nakładem Wydawnictwa Bratni Zew, na spotkaniu, które odbyło się we środę, 28 listopada 2018 r. w Auli bł. Jakuba Strzemię u krakowskich franciszkanów.

Zebranych na spotkaniu zatytułowanym „Jak myśli papież Franciszek?” przywitał dyrektor Wydawnictwa, o. Andrzej Zając OFMConv. Rozmowę o inspiracjach intelektualnych Ojca Świętego rozpoczął ks. dr hab. Robert Woźniak, pomysłodawca wydania książki w języku polskim. Jak sam stwierdził, książkę przeczytał już trzy razy i nie ma wątpliwości, iż jest jedną z najlepszych, jakie w życiu miał w rękach. Nawiązując do ks. Tischnera, powiedział, iż „Biografia intelektualna” jest „przystankiem w życiu zawodowego czytacza”, jest też książką-wydarzeniem. Zarówno intelektualnym, bo poznajemy z niej inspiracje myśli papieża, jak i duchowym – bo ukazuje czytelnikowi wizję duchowości Ojca Świętego.

Ks. Woźniak w swoim wywodzie przywołał myślicieli występujących w publikacji, wskazał ich miejsce w myśli papieskiej, ale podzielił się także z uczestnikami spotkania swoim osobistym doświadczeniem spotkań papieża z wiernymi. Nawiązując do odbywających się w Krakowie w 2016 r. Światowych Dni Młodzieży, wspomniał o codziennych audiencjach papieskich, na których rano i wieczorem pojawiało się około 300 osób. Papież nie miał możliwości z każdym porozmawiać, ale obserwując go z boku, dostrzegł, że Ojciec Święty potrafił spojrzeć na każdą osobę i każdej osoby dotknąć. Krakowski teolog nazwał to „mistyką dotyku” i „mistyką spojrzenia”, które według niego są charakterystyczne dla papieża Franciszka.

Jako drugi głos zabrał sam autor „Biografii intelektualnej”, wyjaśniając powody, dla których podjął się napisania tej ważnej książki. Choć krytyka papieża Franciszka towarzyszy jego pontyfikatowi od samego początku, to nasiliła się w roku 2016. Autor słyszał jak Ojciec Święty oskarżany jest o to, że nie zwraca uwagi na naukę Kościoła, nie szanuje tradycji, odsuwa teologię a zajmuje się jedynie problemami społecznymi i duszpasterskimi. Krytyka ta osiągnęła apogeum po ukazaniu się Amoris laetitia, adhortacji papieża Franciszka o miłości w rodzinie. Wtedy jednym z oskarżeń powszechnie powtarzanych było to, że Ojciec Święty Franciszek nie ma odpowiedniego przygotowania intelektualnego i teologicznego. Prof. Borghesi postanowił rozprawić się z tym zarzutem: „Ja uważnie śledziłem życie papieża przez ostatnie 4 lata i byłem innego zdania”. Nabrał przekonania o głębokiej myśli katolickiej Franciszka. Skontaktował się więc z Ojcem Świętym i zadał pytanie: Jakie są Twoje korzenie intelektualne? Papież w kilku sesjach nagrał swoje odpowiedzi, na bazie których powstała książka dziś dostępna także dla polskiego czytelnika "Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna. Dialektyka i mistyka".

Prof. Massimo Borghesi przyznał, że wydawało mu się wręcz dziwne, że wcześniej nie powstała taka książka o myśli papieża. Z uśmiechem stwierdził: „Teologowie zaspali. To oni powinni napisać tę książkę. A tymczasem napisał ją człowiek świecki” – i dodał: „Jest ważne, by zrozumieć myśl papieża, bo papież wyznacza linię myślenia Kościoła”.

Autor „Biografii intelektualnej” przytoczył kontekst historyczno-kulturowy, w jakim rodziła się myśl i duchowość papieża, wspomniał o problemach Argentyny w latach 70-tych, o rozłamie w kraju, o walce przeciwieństw, która przełożyła się na myślenie papieża. Według prof. Borghesiego myśl Ojca Świętego jest dynamiczna, misyjna, ma swoje korzenie zarówno w Ameryce Południowej, z której Franciszek pochodzi, jak i w myśli europejskiej, bo nie można zapominać, że jest jezuitą, a formacja jezuicka jest formacją europejską.

Spotkanie nie pozostawiło wątpliwości, że myśl papieża jest oryginalna i ciekawa, a dzięki publikacji dotyczącej jego inspiracji intelektualnych, możemy nie tylko prześledzić teologiczny i duchowy rozwój Bergoglia zanim został następcą św. Piotra, ale też lepiej zrozumieć obecną działalność papieża, jego troskę o ubogich i odrzuconych, niestrudzoną posługę duszpasterską i przeprowadzane przez niego reformy.

kg

Książkę można nabyć w sklepie internetowym Wydawnictwa Franciszkanów „Bratni zew”: BIOGRAFIA INTELEKTUALNA. Polecamy!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij