Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Babcia Pana Jezusa

21.01.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

21 stycznia, w Dzień Babci, przypominamy historię Anny i Joachima - babci i dziadka Pana Jezusa i zapraszamy do Jerozolimy, do Bazyliki św. Anny, w okolicach której tradycja umieszcza miejsce narodzin Matki Bożej.

Apokryfy wspominają, że Joachim i Anna mieszkali w Jerozolimie i byli w podeszłym wieku. Przez wiele lat bardzo starali się i modlili o dziecko, a gdy wreszcie ich prośba została spełniona i narodziła się Miriam, oddali ją z wdzięczności na wychowanie do świątyni, gdy skończyła 3 lata.

Bazylika św. Anny w Jerozolimie to rzymskokatolicki kościół znajdujący się na początku ulicy Derech Sha'ar HaArayot, będącej przedłużeniem ulicy Via Dolorosa, w Dzielnicy Muzułmańskiej Starego Miasta.

To tam tradycja umieszcza miejsce narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tam przy Sadzawce Betesda już od początku V w. przychodzili pielgrzymi, odwiedzając to miejsce, gdzie pierwotnie stał kościół pw. Paralityka i NMP w miejscu jej przypuszczalnego narodzenia.

W roku 1856, w dowód wdzięczności za francuskie wsparcie podczas wojny krymskiej, sułtan Turcji Abdülmecid I podarował kościół Napoleonowi III Bonaparte i odtąd należy on do rządu Francji. Kościół został odrestaurowany i przekazany Zgromadzeniu Misjonarzy Afryki zwanemu potocznie Ojcami Białymi.

Świątynia jest poświęcona św. Annie i św. Joachimowi, dziadkom Jezusa. Została wybudowana w stylu romańskim. Kościół ma 34 m długości i 19,5 m. Składa się z trzech naw, które posiadają apsydy. W centrum nawy południowej znajduje się zejście do krypty, gdzie czczone jest narodzenie Matki Bożej. Podczas II wojny światowej w krypcie żołnierze Armii Polskiej na Wschodzie umieścili wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej oraz polskojęzyczną tablicę pamiątkową z napisem: „W zbrojnym pochodzie do Polski przez Ziemię Świętą uczniowie szkół podchorążych – centrum wyszkolenia Armii Polskiej na Wschodzie oddając hołd Niepokalanej w miejscu Jej narodzenia – polecają się Jej opiece na zawsze szczególnie na okres walki o wolność ojczyzny i powrotu do swych rodzin. Jerozolima 29.1.1944”. Obecnie tablicę tę zdemontowano i umieszczono w Nowym Domu Polskim sióstr elżbietanek.

fot. k.gorgońTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij