Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Bądźcie wytrwali w pielęgnacji rośliny powołania”

24.09.2018 Jan Maria Szewek

Ośmiu braci po dwóch latach formacji w Zakonie Franciszkanów (postulat i nowicjat) w sobotę 22 września 2018 r. w Kalwarii Pacławskiej złożyło pierwsze śluby: życia w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. 1 października rozpoczną studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie.

„Dziś jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia. Mamy pośród nas ośmiu uczniów Bożych. Mają uszy na tyle wrażliwe, że usłyszeli szmer Bożego powołania, które zaprosiło ich do rozpoczęcia wymagającej wędrówki. Do dziś byli w stanie ustrzec ziarno powołania zakonnego. Pielęgnowali je poprzez modlitwę, wzrastanie w cnotach, walkę z grzechami i słabościami” – mówił w okolicznościowym słowie krakowski prowincjał franciszkanów, który przyjmował ich ślubowanie.

„Dziś stoją przed nami i chcą publicznie dać świadectwo, że pragną kontynuować pielęgnację ziarna powołania. Ono już zapuściło korzenie w ich życiu. To powołanie franciszkańskie jest już młodą, piękną, ale i delikatną rośliną” – dodał o. Marian Gołąb.

Prowincjał nie ukrywał przed najmłodszymi swoimi współbraćmi, że troska o ziarno Słowa jest wymagająca. „Drodzy bracia, nie chcę was łudzić. Oczyszczanie serca i troska o powołanie wiąże się z ogromnym trudem. Trzeba zaprzeć się samego siebie, wziąć krzyż i wytrwale kroczyć za Jezusem. Nigdy nie wolno Go stracić z oczu. To On jest naszym celem” - przekonywał.

Wyższy przełożony podkreślał, że celem życia franciszkanina jest chrystoformizacja. „Żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus – to jest nasz cel” - mówił. Dlatego zachęcał braci, którzy skończyli nowicjat do postawienia sobie pytania: Czy Jezus stał się im bliższy? Czy zbliżyli się bardziej do Niego?”, bo jak tłumaczył, „odpowiedź na te pytania będzie miarą sensu ich życia”.

Neoprofesom życzył wytrwałości, która jest kluczem do sukcesu. „Niech waszym marzeniem, przedmiotem wysiłków i zabiegów będzie serce szlachetne i dobre. To bowiem jest żyzna ziemia duchowa, na której ziarno powołania będzie bezpieczne. Bądźcie wytrwali w pielęgnacji rośliny powołania, niech ono rozrasta się w waszym życiu, niech się umacnia i wydaje owoce stokrotne” - winszował.

„Jesteście w domu Matki. Kalwaria to szczególne miejsce Jej obecności. Maryjo, Pani Kalwaryjska, Tobie zawierzam tych braci, którzy dziś publicznie świętują zwycięstwo łaski powołania w swoim życiu. Tobie oddaję ich serca i wolę. Bądź ich Matką i Opiekunką!” – modlił się za braci prowincjał.

Ordynariusz krakowskich franciszkanów podziękował ponadto rodzicom za ich synów, za to, że mieli oni odwagę pójść za głosem Boga i stać ich było „na takie szaleństwo”. Zapewnił ich, że przez decyzje swoich dzieci należą teraz do rodziny franciszkańskiej, że odtąd w każdym klasztorze objęci będą modlitwą, że sprawowane będą za nich msze św.

Tekst: o. Jan Maria Szewek; Foto: br. Bartłomiej RochowiakTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij