Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Bakov. Pierwsze relikwie męczenników w Czechach.

21.05.2016

24 kwietnia 2016 r. odbyła się pierwsza instalacja relikwii 1 stopnia franciszkańskich męczenników z Peru w Czechach.

Uroczyste wprowadzenie relikwii 8 polskich świętych i błogosławionych nastąpiło w Bakovie nad Jizerą. W tej liczbie były także relikwie pierwszych polskich misjonarzy – męczenników, bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Głównym celebransem podczas tej uroczystości był biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - Stefan Regmunt.

W uroczystej procesji relikwie świętych zostały wprowadzone do kościoła parafialnego. Następnie ks. Jiri Veith - proboszcz parafii przedstawił krótko wiernym sylwetki polskich świętych i błogosławionych, których „zaprosił” do swego kościoła. Jego ukrytym pragnieniem było od dawna, aby polscy świeci pomagali mu w zdobywaniu dusz dla Boga w Czechach.

Wyraził także smutek z tego powodu, że jego rodacy - Czesi, nie tylko są niewierzący, ale wręcz nie chcą poznawać Jezusa i szczycą się tym, że są ateistami.

Po pięknej i wzruszającej liturgii, ks. proboszcz zaprosił wszystkich uczestników tego religijnego spotkania na poczęstunek, które odbył się w braterskiej międzynarodowej atmosferze.

jv/red.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij