Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Barletta. Musical o św. Maksymilianie

27.05.2019 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Barletta, miasto w Apulii, w południowym regionie Włoch, położone nad Adriatykiem. To tutaj, dziś – 27 maja 2019 r. o godz. 20.00 – będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po roku przygotowań młodzież z Parafii Dobrego Pasterza przedstawi w teatrze miejskim musical poświęcony polskiemu franciszkaninowi – o. Maksymilianowi Kolbemu. Za realizacją spektaklu stoi proboszcz parafii, ks. Domenico Minervini, rycerz Niepokalanej i człowiek zafascynowany postacią i duchowością św. Maksymiliana.

Oto, co o spektaklu mówi jego twórca, Daniele Ricci, znany rzymski kompozytor, twórca musicali i wielu piosenek, także o tematyce religijnej: „Powołanie, cześć Niepokalanej, ewangelizacja, uwięzienie, ofiara. Spektakl muzyczny opowiada o życiu Maksymiliana Kolbego, męczennika miłości, patrona naszych trudnych czasów. Uczyńcie z waszego życia dar a zrobicie coś wielkiego – to muzyczna historia, która ponad wydarzenia związane z uwięzieniem w Auschwitz, pozwala spojrzeć na różnorodne aspekty tej osobowości Kościoła, zwłaszcza na jego całkowite oddanie się Niepokalanej. Spektakl zbudowany jest wokół 17 piosenek, uzupełnionych o dodatkową – finałową. Może być przedstawiony w formie musicalu, z choreografią, strojami, albo po prostu w formie koncertu, ewentualnie połączonego z tekstem mówionym, jako uzupełnieniem całej historii. Jedna część dzieła całkowicie poświęcona biografii o. Kolbego, zatytułowana Dokument tożsamości, jest zwięzłym zebraniem faktów z życia i działalności jego osoby. Spektakl o inspiracji kolbiańskiej i duchowości maryjnej jest sposobem na poznanie na różnych polach Męczennika Miłości, świętego i ewangelizatora, nazywanego przez Jana Pawła II szczególnym patronem naszych trudnych czasów”.

Od powołania do chwały

W publikacji będącej wprowadzeniem do prezentacji spektaklu o. Egidio Monzani pisze: „Znaczące są słowa, które wypowiada do swoich dzieci, zamkniętych razem z nim w bunkrze głodowym, czekających na odejście z tego świata i połączenie się z Bogiem: Dzieci moje, nie bójcie się, Niepokalana jest z wami! Ona do końca trzyma was za rękę, Ona was zaprowadzi do Jezusa. Uczyńcie z waszego życia dar przez Jej ręce, a zrobicie z niego coś wielkiego, pieśń miłości, która wróci do Boga”.

Musical powstał z okazji 70. rocznicy męczeństwa miłości św. Maksymiliana, a więc w 2011 r. na zamówienie sióstr paulistek i obejmuje życie św. Maksymiliana od powołania aż do chwały nieba. Dzieło ma za cel ukazać o. Kolbego w momentach jego życia najbardziej znaczących, w szerszym kontekście niż decyzja ofiarowania życia za drugiego człowieka.

„Ten Maryjny rys nowego błogosławionego włącza go do grona wielkich świętych, obdarzonych duchem proroczym, którzy pojęli, uczcili i wysławiali tajemnicę Maryi” – mówił papież Paweł VI podczas Mszy Świętej beatyfikacyjnej o. Kolbego. Przede wszystkim przeżywał on miłość Niepokalanej, stąd też prawdziwą bohaterką dzieła jest Matka Boża. Dlatego musical nie jest adresowany tylko do środowisk o inspiracji kolbiańskiej, ale do całego wielkiego świata duchowości maryjnej. Maksymilian nie może być pogrzebany w opowieści o bunkrze śmierci w Auschwitz, zasługuje na ukazanie jego historii na placach, w teatrach, w halach sportowych, na dotarcie do młodych i ofiarowanie im nadziei, na zaniesienie Niepokalanej do wszystkich serc, co było celem całego jego życia.

A oto, co mówią młodzi bohaterowie dzisiejszego wieczoru: „To był intensywny rok, pełen emocji. Codzienne próby w parafii zjednoczyły nas w prawdziwą rodzinę, i pozwoliły doświadczyć co to znaczy tworzyć wspólnotę. Przez te miesiące zafascynowaliśmy się wydarzeniami z życia tego polskiego franciszkanina, który stał się dla nas wzorem i punktem odniesienia dla codziennego życia. Nie ukrywamy naszej tremy i niepewności, ale jesteśmy przekonani, że orędzie tego Rycerza Niepokalanej przez Jej ręce potrafi dotrzeć nawet do najbardziej zatwardziałych serc”.

kgbTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij