Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Berard i towarzysze - pierwsi męczennicy franciszkańscy (+1220)

16.01.2016

W 1219 roku św. Franciszek z Asyżu wysłał sześciu braci w podróż misyjną do północnej Afryki, aby tam głosili Ewangelię muzułmanom. Dla pięciu z nich miała to być ostatnia podróż w życiu.

W gronie sześciu włoskich franciszkanów, którzy udali się w podróż do Afryki byli kapłani - Witalis, Berard, Piotr i Otto oraz bracia zakonni - Akursjusz i Adjut. Po dotarciu do Hiszpanii, Witalis, przełożony misjonarzy, rozchorował się i musiał zrezygnować z dalszej podróży.

Pozostali zakonnicy dotarli do Sewilli i tam z franciszkańską prostolinijnością oraz odwagą zamierzali wejść do meczetu, by głosić Ewangelię. Na pytanie kim są, odpowiedzieli, że są heroldami Króla królów - Jezusa Chrystusa. Zostali schwytani, przyprowadzono ich przed oblicze emira. Zakonnicy usiłowali przekonać go o prawdziwości wiary katolickiej, a nawet nakłaniali go do przyjęcia chrztu. Władca kazał ich natychmiast ściąć, jednak później zmienił zdanie i pozwolił im udać się do Maroka.

W Maroku franciszkanie dotarli do sułtana Miramolina, również jego przekonywali, aby przyjął chrzest. Muzułmański władca po wysłuchaniu ich, wspaniałomyślnie darował im życie, jednak nakazał natychmiastowe opuszczenie kraju. Ponieważ zakonnicy nie chcieli tego uczynić, dlatego zostali uwięzieni w Marrakeszu, stoicy Maroka. Nakłaniano ich do wyparcia się wiary, najpierw obietnicami uwolnienia, a później torturami.

Śmierć męczeńską przez ścięcie mieczem pięciu franciszkanów poniosło 16 stycznia 1220 roku. Kiedy wiadomość o ich męczeńskiej śmierci dotarła do św. Franciszka, stwierdził on wówczas: "Teraz mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że mam pięciu prawdziwych braci mniejszych". Męczennicy zostali kanonizowani przez papieża Sykstusa IV w roku 1481. W liturgii wspominani są w dniu narodzin dla nieba.

W roku 1220 ciała zakonników przewieziono do miasta Koimbra w Portugalii. W obrzędach pogrzebowych uczestniczył 29-letni Ferdynand Bulhoes, kapłan z zakonu kanoników regularnych. Męczeńska śmierć pięciu duchowych synów św. Franciszka zrobiła na nim tak wielkie wrażenie, że przeszedł on do zakonu franciszkanów. Kapłanem tym był późniejszy św. Antoni z Padwy.

wpTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij