Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Biskup z Zielonej Góry do Franciszkanów: „Tak bardzo jesteście potrzebni”

09.10.2019 Jan Maria Szewek

W niedzielę 6 października 2019 r. w Zielonej Górze odbyły się uroczystości odpustowo-jubileuszowe, którym przewodniczył bp Stefan Regmunt. „Trzy intencje towarzyszą naszemu eucharystycznemu spotkaniu, wielkiemu dziękczynieniu: 20. rocznica przybycia Franciszkanów do Zielonej Góry, rocznica erygowania tej parafii i doroczny odpust ku czci świętego Franciszka z Asyżu” – tłumaczył biskup senior.

W swoim okolicznościowym słowie ksiądz biskup przywołał najważniejsze wydarzenia, fakty z życia świętego Franciszka z Asyżu; przypomniał historię powstania parafii i dziękował zakonnikom za pracę w Zielonej Górze. Osobno wyraził swą wdzięczność krakowskiej prowincji franciszkanów za systematyczne wpłaty na budowę świątyni przy ul. Jana Kilińskiego 3.

„Za to, co już się udało zrobić wielkie dzięki, wielki podziw, wielki szacunek, gratulacje. Duszpasterzom i wiernym (…). Trudno dziś sobie wyobrazić Zieloną Górę bez Franciszkanów” – mówił z przekonaniem.

„Mamy świadomość, że ojcowie franciszkanie uczą nas miłości do każdego stworzenia; że są wezwani do tego, aby przyczyniać się do zgody i pokoju między nami. Tak bardzo jesteście potrzebni, aby odbudowywać Kościół, aby budzić wiarę, aby odnawiać życie duchowe nie tylko mieszkańców tego miasta” – dodał.

Ordynariusz krakowskich franciszkanów o. Marian Gołąb dziękował dotychczasowym gwardianom i proboszczom (o. Zdzisław Tamioła – 17 lat i o. Stanisław Glista – 3 lata) oraz pozostałym 46 ojcom i braciom, którzy pracowali w Zielonej Górze w minionych 20 latach.

„Niech Bóg będzie uwielbiony za to, że dał nam łaskę pracy w tym miejscu, że uznał nas godnych, i że dał nam czas, abyśmy z wami rośli w tym miejscu. Słudzy nieużyteczni jesteśmy. Wykonaliśmy to, co do nas należało. Jeśli Pan daje nam w dalszym ciągu łaskę pracy, będziemy ją kontynuować z pomocą Bożą, za wstawiennictwem św. Franciszka razem z wami, drodzy siostry i bracia” – mówił prowincjał.

Publicznie gratulował laikatowi, który z wielkim poświęceniem angażuje się w życie parafialne.

„Przez kilka godzin miałem okazję rozmawiać z ludźmi, z parafianami. Spotykam wspólnotę wiary, żyjącą Bogiem, parafię z aktywnym laikatem i oddanymi duszpasterzami, w której istnieje wiele wspólnot oraz gdzie realizowane są ciekawe inicjatywy pastoralne. Dziękuję wam za takie świadectwo. Z głębi serca pragnę śpiewać razem z wami hymn uwielbienia Boga” – nie ukrywał.

„Budowa kościoła to wielka łaska, której doświadczacie. Bóg dał wam wielki zaszczyt budowania domu dla Niego, w którym On zamieszka. Wasze imiona, którzy budujecie ten kościół, są zapisane w niebie wielkimi literami. Żaden mól, żadna rdza, żaden ogień tych imion nie zniszczy, nie wymaże” – zapewnił wyższy przełożony.

Tego dnia mieszkańcy Zielonej Góry mogli obejrzeć kościół od wewnątrz i zobaczyć zdjęcia z budowy świątyni oraz kroniki parafialne. Więcej w internecie na stronie klasztoru i parafii.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij