Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Bł. Pacyfik z Cerano

04.06.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

4 czerwca 1482 r. zmarł bł. Pacyfik z Cerano, franciszkanin, autor dzieła Summa Pacifica, które docenili teolodzy moraliści. Jego kult jako błogosławionego został zatwierdzony 7 maja 1746 r. przez papieża Benedykta XIV.

Pacyfik urodził się w roku 1426  w Cerano. Jako dziecko został osierocony i zaopiekowali się nim benedyktyni z klasztoru św. Wawrzyńca w Novarze. Wstąpił do franciszkanów, a w 1444 r. otrzymał habit zakonny. Święcenia kapłańskie przyjął w 1452 r. Studiował na Sorbonie, gdzie uzyskał tytuł doktora.

Był autorem dzieła Summa Pacifica, które docenili teolodzy moraliści. Summa została wydana po raz pierwszy w Mediolanie w 1479 r.

W latach 1471-1480 Pacyfik rozpoczął dwie misje na Sardynii powierzone przez papieża Sykstusa IV. Zarządzał i kontrolował klasztory franciszkańskie na tym obszarze. Będąc nuncjuszem apostolskim był organizatorem oporu przeciwko inwazji muzułmanów. Zmarł w Sassari 4 czerwca 1482 r.

Jego kult jako błogosławionego został zatwierdzony 7 maja 1746 r. przez papieża Benedykta XIV.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij