Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Bł. Salomea oczami sióstr z Zakonu Świętej Klary

19.11.2020 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

19 listopada wspominamy Salomeę Piastównę, księżną i pierwszą polską klaryskę. O tym kim dla współczesnych klarysek jest bł. Salomea opowiada ksieni Klasztoru Sióstr Klarysek w Krakowie, s. Elżbieta Sander.

Kim dla Sióstr jest bł. Salomea?

Jest przede wszystkim kimś bardzo bliskim, osobą niemal na wyciągnięcie ręki… Jest świętą, która pięknie przeżyła swoje życie i która może nas tej sztuki nauczyć, jeśli zechcemy pochylić się nad tajemnicą jej świętości. Jest nauczycielką: uczy miłości do Jezusa, dla którego zostawiła dosłownie wszystko, z pasją i bez oglądania się wstecz. Uczy, jak kochać Maryję, z którą przeszła ostatni próg życia do wieczności. Jest siostrą: w wielu potrzebach, zwracamy się do niej jak do siostry, mówiąc o swoich biedach. Zawsze pomoże, znajdując scenariusze, które często okazują się akurat najlepsze w danej sytuacji. Jest przyjaciółką: naprawdę można powiedzieć jej wszystko, osobiście rozeznaję, że chce mnie słuchać i czyni to z wielkim zrozumieniem, poddając mi dobre myśli, i z tej pomocy dobrze jest skorzystać. Jest mistyczką: głębia jej miłości do Jezusa jest naszym wielkim pragnieniem!

Czy zachowały się w Sióstr klasztorze jakieś pamiątki po niej?

Tak, zachowały się: tunika, ikona mozaikowa (być może dar od króla węgierskiego Andrzeja II), tłoki i pieczęcie książęce, dokumenty pergaminowe… Kiedyś w klasztorze był jej krucyfiks, który bardzo czciła, a który (o ile dobrze pamiętam) zaginął podczas potopu szwedzkiego oraz relikwia męki Pańskiej, być może dar od siostry Ludwika IX – Izabeli, która również przyjęła sposób życia św. Klary w Longchamp.

Czy jej kult jest wciąż żywy? Dostają Siostry jakieś prośby lub świadectwa od wiernych z zewnątrz?

Tak, zauważyłyśmy ożywienie kultu zwłaszcza po ostatnim jubileuszu w 2018 r. Wiele osób prosi o modlitwę lub nowennę przez wstawiennictwo bł. Salomei, proszą o obrazki i różańce z relikwiami, książki, wszelkie informacje z nią związane. Zbieramy też świadectwa o uzyskanych łaskach, o wyproszonych uzdrowieniach. Cieszy nas, kiedy jakieś młode małżeństwo wyprosi przez jej wstawiennictwo poczęcie dziecka lub kiedy przez nasze modlitwy ktoś uzyska zdrowie. Za to chwała Panu.

Jak w Sióstr klasztorze jest czczona bł. Salomea? Czy odprawiane są specjalne nabożeństwa lub odmawiane modlitwy?

Codziennie wstawiennictwu bł. Salomei polecamy trudne sprawy naszej Ojczyzny: rządzących w niej, prosimy za rodziny, małżeństwa, o czystość serc dla ludzi młodych, o dar poczęcia dla małżeństw pragnących potomstwa... Polecamy też kapłanów, nasz Zakon i wszystkich czcicieli bł. Salomei. Przede wszystkim jednak zapraszamy ją samą do modlitwy z nami, podczas adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie, abyśmy wraz z nią i ze świętymi nieustannie wielbiły Trójjedynego Boga, będącego zawsze pośród nas i godnego najwyższej czci i chwały!

za: isf.edu.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij