Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Blieskastel. Post – Modlitwa – Jałmużna i…. Wielkanocny Wynik

13.05.2019 . kg

Blieskastel | Klasztor pw. Matki Bożej Bolesnej - Wallfahrtskloster der Minoriten

W związku z reformą strukturalną diecezji Spiry, w 2015 r. została powołana parafia św. Franciszka z Asyżu w Blieskastel. Składa się ona z 4 dotychczasowych parafii z 5 kościołami, a jej zasięg obejmuje 7 miejscowości. Od 2017 r. proboszczem jest o. Hieronim Jopek, zaś do lipca 2018 r. wikariuszem był o. Józef Matuła, który z Blieskastel udał się do Ugandy. Nie został on jednak zapomniany – jego wyjazd wzbudził wśród parafian zainteresowanie pracą misyjną.

Na bazie tych ciepłych relacji postanowiliśmy, w ramach Jałmużny Postnej, konkretnie wspomóc o. Józefa i tych, do których został posłany. I tak rozpoczęła się akcja. We wszystkich pięciu kościołach pojawiły się skarbonki i to, co miało być końcem, okazało się początkiem, a akcja zaczęła się w sposób niekontrolowany rozrastać.

„Upieczmy baranka” – powiedział proboszcz i tak zrodził się projekt dla dzieci i młodzieży pt. „Przygarnij baranka”. Dziecięca „cukiernia wielkanocna” wyprodukowała 120 wielkanocnych baranków, które zostały pobłogosławione w Niedzielę Palmową.

Paralelnie toczyły się prace w „dekoratorni jaj wielkanocnych”. Zaprzyjaźniona artystka, z inicjatywy jednego z parafian, ręcznie pomalowała 400 gęsich jaj, które cieszyły się ogromną popularnością.

Starą tradycją niemieckich parafii jest tzw. „jedzenie wielkopostne” – jest to mały festyn charytatywny. Dwie wspólnoty naszej parafii postanowiły, że cały dochód przeznaczą właśnie na wsparcie o. Józefa.

Pełnym życzliwości dopełnieniem naszych działań była wzajemna wymiana świątecznych kartek przygotowanych przez dzieci z Kakooge i Blieskastel.

Całość wsparta była modlitwą, której szczególnym wyrazem były plenerowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej, w czasie których dorosłym towarzyszył przygotowany przez dzieci z trzech parafialnych przedszkoli krzyż, symbolicznie obrazujący Mękę i Zmartwychwstanie Pana. Zwieńczeniem części modlitewnej była procesja w Niedzielę Palmową z centralnego placu miasta do kościoła parafialnego, w której ludziom towarzyszyły dwa osły z miejscowej zagrody. Po zakończeniu uroczystej Eucharystii odbył się konkurs na najpiękniejszą palmę.

Akcja oficjalnie zakończyła się w Niedzielę Wielkanocną, w następnym tygodniu podano w prasie informację: „Mamy 8.500 Euro”, zaś chwilę później wynik ten był już nieaktualny. Ostatecznie zebraliśmy 10.000 Euro.

Wszystkim wyrażamy naszą wdzięczność.

o. Hieronim Jopek
o. Mateusz KłosowskiTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij