Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Błogosławieni Misjonarze-Męczennicy z Peru przy Ojcu Świętym

20.01.2018 Jan Maria Szewek

W sobotę 20 stycznia franciszkańscy misjonarze z Chimbote i Pariacoto udali się z relikwiami błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego, Michała Tomaszka i Alessandra Dordiego na Mszę Świętą do Trujillo w Peru, której przewodniczył Ojciec Święty. Dzięki decyzji papieża Franciszka w 2015 r. ci męczennicy zostali wyniesieni na ołtarze.

W ostatnich dniach, figury Chrystusa, Matki Bożej i innych świętych cieszących się największą czcią w północnej części Peru, zostały uroczyście przewiezione do Trujillo, aby stać się częcią spotkania z Wikariuszem Chrystusa. Z odległego o ponad 100 km Chimbote przywieziono reliwie trzech męczenników z tej diecezji ogłoszonych błogosławionymi w grudniu 2015 roku. Relikwie w trzech drewnianych relikwiarzach zostaną umieszczone na ołtarzu, na którym Ojciec Święty odprawi Mszę Świętą.

O. Rafał Dryjański, proboszcz z Pariacoto, razem z kilkoma parafiankami przewieźli relikwie pierwszego stopnia (cząstki kości) Franciszkanów Konwentualnych: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz relikwię drugiego stopnia (skrawek stuły) kapłana diecezjalnego ks. Sandra Dordiego.

Misjonarze męczennicy złożyli świadectwo wiary nie uginając się pod naciskiem terrorystycznego ruchu Świetlisty Szlak, aż do poniesienia śmierci w 1991 roku. Przewiezione z katedry z Chimbote relikwiarze są tymi, które były uczczone w czasie mszy beatyfikacyjnej.

z.p.ś., c.a.p., jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij