Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Błogosławieństwo papieskie dla projektów REFA

17.07.2018 . kg

REFA | Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu

Niezwykły był początek lipca dla Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA. Byliśmy na specjalnej papieskiej audiencji dla katolickich ekologów z całego świata i nasi przedstawiciele Kasper Jakubowski i o. Stanisław Jaromi otrzymali papieskie błogosławieństwo dla naszej aktywności. Po ich powrocie zainaugurowaliśmy nowy projekt pt. Szkoła liderów ekologii integralnej.

W dniach 5-6 lipca 2018 r. w Watykanie świętowano trzecią rocznicę powstania encykliki Laudato si’. Na międzynarodowej konferencji pt. SAVING OUR COMMON HOME AND THE FUTURE OF LIFE ON EARTH Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu był wśród 12 katolickich inicjatyw ekologicznych z całego świata, które przez cały czas konferencji prezentowały swą aktywność i realizowane projekty, w tym Szkołę liderów ekologii integralnej. Ponad 300 uczestników spotkania przyjął papież Franciszek.

Papież ogłosił, że poszukiwani są kandydaci do szczególnej misji. Przypominając wezwanie, jakie otrzymał św. Franciszek z Asyżu w kościółku San Damiano „Idź i napraw mój dom, który, jak widzisz, jest w ruinie”, papież szukał współczesnych kandydatów, którzy zobaczą, że i dzisiaj dom jest w ruinie - nasza planeta jako nasz „wspólny dom”. Muszą oni mieć wrażliwy słuch, aby usłyszeć „wzrastający rozpaczliwy płacz ziemi i jej ubogich, którzy oczekują naszej pomocy i odpowiedzialności”. Muszą też za swój uznać papieski projekt ekologii integralnej i odbudowywać harmonię w relacjach z Bogiem, innymi ludźmi i przyrodą, dbając o własny ekosystem duchowy, promieniując nadzieją i stale dokonując ekologicznego nawrócenia.
Kandydatom do owej niezwykle trudnej misji ułatwił odpowiedź mówiąc o danych nauki na temat kondycji i kryzysów świata. Wiemy bowiem, że jako ludzkość posiadamy wiedzę i środki aby było inaczej, jednak brakuje woli wielkich tego świata. Mobilizował wskazując na zagrożenie, że pozostawiamy po sobie jedynie „zgliszcza, pustynie i odpady”.

Nową propozycją REFA w tym temacie jest Szkoła liderów ekologii integralnej. Jej inauguracja miała miejsce w czasie warsztatów jakie w dniach 6-11 lipca odbyły się w Grzybowie. Uczestniczyło w nich 12 dorosłych osób z różnych miejsc Polski (niektórzy byli ze swymi rodzinami). Rezultatem warsztatów było wypracowanie kierunków działań, które chcemy wspólnie podjąć w ciągu najbliższego roku. Do tych działań zapraszamy osoby ze środowisk chrześcijańskich, ponieważ chcemy stworzyć sieć liderek i liderów upowszechniających ekologię integralną w Polsce.

Zapraszamy do włączenia się w następujące działania:

  • promowanie przesłania encykliki Laudato si’ w mediach lokalnych i społecznościowych, w tym szczególnie na portalu Święto Stworzenia i jego stronie na Fb
  • wydarzenia i akcje wokół konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach oraz uczestnictwo w warsztacie dla liderów na początku grudnia 2018 r.
  • włączenie się w wydarzenia i akcje w parafiach i wspólnotach, w tym organizację celebracji Czasu Stworzenia i Dni Modlitw o Ochronę Stworzenia (wrzesień-październik)
  • tworzenie razem z REFA formacyjnego networku zaangażowanych chrześcijan, którzy w różny sposób będą wspierać Franciszkowy projekt ekologii z Laudato si', również w mediach, parafiach, wspólnotach i ruchach kościelnych.

Warto też poznać dokładniej encyklikę (polecamy nasz portal http://laudatosi.swietostworzenia.pl/) oraz orędzie papieskie do katolickich ekologów (https://www.swietostworzenia.pl/2-aktualne/781-ekologia-dla-katolikow-wedlug-franciszka)

Zainteresowanym dołączeniem do naszych działań, szczegółowe info prześlemy po otrzymaniu prośby na: REFA@franciszkanie.pl.

SJ/REFATa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij