Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

"Bóg kocha nas górami"

07.12.2017 Paweł Grządziel

Polska

Wschodnia myśl chrześcijańska nazwała Boga Pantokratorem czyli Wszechstworzycielem, podkreślając w ten sposób, że wszystko, co istnieje, ma swój ostateczny początek w Bogu. (...) Dlatego nie tylko "głębiny ziemi są w Jego ręku", ale także i przede wszystkim "szczyty gór do Niego należą" (Ps 95, 5).

Zanim Bóg stworzył góry, były w Nim. Nie żeby były cząstką emanacji Boga, ale były w Nim jako zamiar i obraz, jako twórcza moc i ucieleśnienie Jego potęgi i miłości, fantazji i rozmaitości. Od początku miały Mu służyć.

Najpierw miał je Bóg w swojej Boskiej wyobraźni. Potem stworzył je, kiedy "na początku" stwarzał niebo i ziemię (Rdz 1). Zapatrzony w nieskończone głębie własnej wyobraźni, w której - jak w górskim jeziorze - odbijała się nieskończona istota Trzech w Jedności, czerpiąc natchnienie i wzór z własnej "głębokości bogactw, mądrości i wiedzy" (Rz 11,33), stworzył je z niczego (2 Mch 7,27). "Ten, co żyje wiecznie i stworzył wszystko bez wyjątku" (Syr 18,1), powołał do istnienia coś, co wprawdzie nie jest wieczne, ale jest znakiem tej wieczności. Jest jakby zaklętą w kamień cząstką owej wieczności. Jest jakby okruchem lodu z lodowca, w którym jest zamarznięty ślad nieskończoności.


Cytaty począdzą z książki "Mistyka Gór", ks. Roman E. Rogowski, Wrocław 1989.

Foto: PGRzTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij