Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Bogaty i mądry czy bogaty i głupi

04.08.2019 Andrzej Prugar

Chrześcijanin potrafi uniknąć „obsesji na tle konsumpcji” - jak mówi w Encyklice „Laudato si” Papież Franciszek - ponieważ spojrzenie wierzącego na życie zakotwiczone jest w modlitwie i kontemplacji. Nie potrzebujemy więcej, ale mniej, bo właśnie mniej - tu na ziemi - znaczy więcej: „nieustanne gromadzenie rozprasza serce, uniemożliwia docenienie wszystkiego i każdej chwili” (p. 222).

Obsesja, czyli natrętne i powracające myśli to problem bogatego człowieka, o którym mówi Jezus w krótkiej przypowieści (Łk 12,16-20). Jeśli - wg słów Jezusa - tej samej nocy, w której wypowiada swoje słowa bogaty, Bóg przyjdzie do niego i zakończy się nagle jego życie, to znaczy, że myśli które posiada i wypowiada są właśnie tuż przed snem, są jakby anty-modlitwą. Mówi więc bogaty: „zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” 

Problem nie leży w tym, że człowiek jest bogaty. Jezus nie chce rozstrzygać do kogo należy majątek, kto ma dziedziczyć i ile (Łk 12,13-14). Bogatego nazywa głupcem, ponieważ gromadzi dobra dla siebie, sam wszystko planuje, nawet modli się do siebie wieczorem, a nie licząc się zupełnie z Bogiem i bliźnimi, zapada się w egoizm, szykując sobie ostatecznie wieczną samotność, za chwilę bowiem stanie przed Bogiem na sądzie. Co będzie znaczyć wtedy bogactwo, o które walczył dla siebie? 

Bogaty może być mądry. Wie, że będzie sądzony z miłości. Potrafi dziedziczyć i dzielić się. Potrafi dobrze prowadzić dom, gospodarstwo, firmę, ale i wie, że nędzą największa jest nie podzielić się z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Mądry jest ten, który potrafi być wstrzemięźliwy, pokorny, bo widzi jak chciwość zamienia nasze otoczenie i naszą ziemię w pustynię. Nie musimy wiele mieć, również nie musimy wiele mówić, szczególnie słów toksycznych, obraźliwych i gorszących. Nie musimy mieć ciągle nowych rzeczy, mądry wie, że nie musimy aż tyle produkować kupować i sprzedawać. Kto to zrozumiał i kto praktykuje taki styl życia jest bogaty przed Bogiem i jest prorokiem dla innych. 

Styl życia - mądry czy głupi - wypływa z serca, z naszych myśli, pragnień i planowania. Myśli obsesyjnie konsumpcyjne możemy i powinniśmy zastąpić myślami i słowami, które uciszają naszą chciwość, aby patrzeć w górę, z wysokości wieczności, prawdziwych dóbr.   

Bardzo pomocne może nam być jedno zdanie Koheleta: "Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami - wszystko marność” (Koh 1,2). Aż pięć razy w jednym zdaniu, Kohelet używa słowa „marność”. „Marne” czyli słabe, ograniczone jest wszystko, co nas otacza. Marne, to znaczny na pewno nie wieczne. Jak w jednym zdaniu, w jednej myśli, w jednej wypowiedzi zawrzeć realizm i mądrość życia? Czy można w jednej wypowiedzi być realistą, skromnym człowiekiem, który nie wypowiada inwektyw, ale to, co trzeba i mówi wtedy kiedy trzeba? 

Jeszcze mocniej i precyzyjniej mówi św. Paweł: „Zadajcie więc śmierć temu, co przyziemne w członkach: rozpuście, nieczystości, lubieżności, złej żądzy i chciwości, bo ona jest bałwochwalstwem. Nie okłamujcie się nawzajem, bo zwlekliście z siebie dawnego człowieka z jego uczynkami, a przyoblekliście nowego, który wciąż się odnawia ku głębszemu poznaniu Boga, na obraz Tego, który go stworzył” (Kol 3,5. 9-10). „Zadawanie śmierci” czyli najpierw umartwienie wewnętrzne, a potem w słowach i postawach.  

Kiedy powrócić do myśli koheletowych, przyjąć wezwanie pawłowe, kiedy przestać czynić swój spadek i swoje bogactwo czymś co „spędza sen z powiek”, kiedy wypowiedzieć wdzięczność za wszelkie dary, które otrzymujemy od Boga, kiedy pomysleć o potrzebujących i podjąć decyzje o podzieleniu się z innymi? Najlepiej przed zapadnięciem zmroku, aby nie zasnąć jak głupiec.

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: fr.ap, Krużgnaki w klasztorze św. Franciszka w Asyżu

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij