Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Boliwia

15.05.2015 admin .

Misja w Boliwii została założona przez Prowincję Św. Antoniego i Bł. Jakuba Strzemię w 1976 roku. Od 22 października 1986 roku tworzą kustodię, czyli jednostkę terytorialno-personalną z dużym zakresem samodzielności. Pierwsi misjonarze franciszkańscy przybyli do Boliwii na prośbę ordynariusza diecezji Santa Cruz arcybiskupa Luisa Rodrigueza.

We wrześniu 1976 r. jako pierwszy przyjechał do Boliwii o. Jan Koszewski. Pracując wcześniej w Argentynie znał język hiszpański i miał pewne doświadczenie misyjne. W tym samym roku w grudniu dołączyli do niego dwaj pozostali misjonarze: o. Szymon Chapiński i o. Rufin Orecki, którzy przez dwa miesiące uczyli się w Hiszpanii języka hiszpańskiego. Wszyscy oni zamieszkali w Montero w wynajętym mieszkaniu

7 sierpnia 1977 Zakonowi została powierzona parafia w Montero co wiązało się z przeprowadzką do budynku klasztoru pozostawionego przez amerykańskie siostry Maryknol. W 1977 roku do misjonarzy dojechał o. Peregryn Ziobro, dwa lata później o. Stanisław Olbrycht, a w latach następnych jeszcze kilku misjonarzy z prowincji krakowskiej.

Prowadzili oni działalność duszpasterską, społeczną, charytatywną, zajmowali się budową kościołów, budynków potrzebnych do duszpasterstwa, edukacji, opieki zdrowotnej.

W styczniu 1979 roku franciszkanie przejęli drugą placówkę i parafię w Quintanilla - przedmieściu Cochabamby. Kolejnymi objętymi placówkami były: parafia w Sucre (1985), a następnie Santa Cruz w dzielnicy Villa Primero de Mayo (1987), Ivirgarsama (1993). Założono również domy zakonne przeznaczone do formacji miejscowych powołań: Cochabamba-Chacacollo (1990), La Angostura (1993), Santa Cruz (1999) i Montero (2009).

Wielkim wydarzeniem w Kustodii Boliwijskiej była konsekracja biskupia franciszkanina o. Stanisława Dowlaszewicza. Odbyła się ona 13 marca 2001 roku w katedrze Św. Wawrzyńca w Santa Cruz. O. Stanisław jest biskupem pomocniczym diecezji Santa Cruz. Jego zawołaniem biskupim są słowa św. Maksymiliana Kolbe: „Tylko miłość jest twórcza”.

Wśród planów kustodii na przyszłość pierwsze miejsce zajmują starania o rozwój Kościoła lokalnego i Zakonu, a przede wszystkim prowadzenie domów formacyjnych dla przyszłych kapłanów i braci, wywodzących się z tamtego regionu świata.

Cochabamba

Montero

Santa Cruz

SucreTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij