Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Boryspol

29.04.2015

BoryspolBoryspol jest miastem leżącym na terenie aglomeracji kijowskiej obok międzynarodowego portu lotniczego. Lokalizacja klasztoru jest bardzo korzystna. Daje możliwość obecności w stolicy Ukrainy.

Historia klasztoru w Boryspolu jest stosunkowo krótka. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Boryspolu rozpoczęła działalność jako niewielka wspólnota wiernych, która zbierała się od czasu do czasu na wspólną modlitwę w prywatnym domu. Pierwsza msza św. została odprawiona 10 stycznia 1997 r. Spotkania na wspólnej mszy św. z biegiem czasu stawały się bardziej regularne. Była to zasługa kapłanów kijowskich parafii. Wspólnota zaczęła się powiększać. Zakupiono budynek i teren, który był niezagospodarowany od kilku lat. Udało się przystosować jedno pomieszczenie na kaplicę i w Boże Narodzenie 1999 r. została tam odprawiona pierwsza msza św.

4 sierpnia 2002 r. została odprawiona pierwsza msza św. w nowo wybudowanym kościele. Podczas odpustu parafialnego Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia 2002 r., kościół został poświęcony. We wrześniu 2005 r. do Boryspola przeniesiono prepostulat z Halicza.

3 maja 2009 r. podczas niedzielnej mszy św. został erygowany klasztor franciszkański pw. św. Bonawentury, należący do delegatury ukraińskiej w naszej prowincji. Dekret erygowania klasztoru odczytał wikariusz prowincji o. Paweł Dybka. Na uroczystości byli obecni zakonnicy z naszych klasztorów na Ukrainie, siostry Służebnice Ducha Świętego pracujące w parafii i wierni.

Bracia rozpoczęli pracę w Boryspolu 3 listopada 2000 r. 22 listopada 2000 r. otrzymali dekret o przekazaniu parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Boryspolu na własność zakonu. Dekret podpisał ks. bp Jan Purwiński, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Klasztor św. Bonawentury

ul. Dzierżyńskiego 15 
BORYSPOL 08300 
tel. 00380/449 56 09 46 
e-mail: boryspol@franciszkanie.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij