Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Boże Ciało po pandemii w Niemczech

17.06.2022 Jan Maria Szewek

W Biesingen w Niemczech procesja Bożego Ciała odbywa się z udziałem ciągników rolniczych. Choć zwyczaj jest nowy, to szybko się zakorzenia. A wszystko zaczęło się w czasie pandemii koronawirusa.

„Kiedy w 2020 r. w Niemczech wybuchła pandemia Covid-19 i zostały wprowadzone różnego rodzaju ograniczenia - zakaz zgromadzeń, nakaz zachowania dystansu etc., zastanawialiśmy się w klasztorze, jak zorganizować procesje Bożego Ciała. Ostatecznie podjęliśmy decyzję, że przejdziemy z Najświętszym Sakramentem ulicami pięciu miejscowości naszej parafii, docierając do każdego miejsca z osobna, i udzielimy wiernym błogosławieństwa” – opowiada franciszkanin z Blieskastel, o. Mateusz Kłosowski.

„Inaczej jednak stało się w Biesingen” – dodaje. „Jeden z mieszkańców powiedział w rozmowie ze mną, że szybciej i sprawniej będzie, kiedy kapłana z Panem Jezusem przewiozą z miejsca na miejsce … traktorem. W tej wiosce działa Klub Miłośników Starych Traktorów. I tak w 2020 r. w procesji wzięło udział sześć maszyn, a rok później już kilkanaście” – z radością wspomina zakonnik.

„Procesja wygląda w ten sposób, że z monstrancją jadę przez wioskę na specjalnej platformie. Tam, gdzie wierni poprzez wystrój swojego obejścia dają wyraz swojej wiary, zatrzymuję się, schodzę i błogosławię mieszkańców tego domu. A na zakończenie procesji, już przy kościele błogosławię każdy traktor i jego kierowcę, który wziął udział w nabożeństwie” – relacjonuje o. Mateusz.

W tym roku franciszkanie w parafii Blieskastel powrócili do tradycyjnych procesji. Ale w Biesingen podtrzymali nowy zwyczaj.

115 km dalej, w innym mieście, gdzie pracują krakowscy franciszkanie - w Ludwigshafen Oggersheim w tym roku po raz pierwszy dwa z czterech ołtarzy przygotowali … protestanci. I choć sami nie wzięli udziału w procesji, to jednak w tych miejscach, koło swoich kościołów modlili się wspólnie z katolikami.

Kościół obchodzi uroczystość Bożego Ciała od XIII wieku. Inicjatorką ustanowienia tego święta była bł. Julianna z Cornillon (1193-1258). Ta przeorysza klasztoru augustianek w Mont Cornillon (Belgia) w roku 1245 miała objawienia, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy (60. dzień po Wielkanocy).

Pierwsza wzmianka o procesji w to święto pochodzi z Kolonii z roku 1277. Od wieku XIV spotykamy się z nią w Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii i w Mediolanie. Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono z Niemiec zwyczaj śpiewania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij