Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Boże Miłosierdzie w Ugandzie

17.03.2021 Misyjny Sekretariat

Uganda Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

21 lutego 2021 roku na terenie Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo miało miejsce poświęcenie placu pod budowę kaplicy Bożego Miłosierdzia. Tego dnia, symbolicznym wbiciem łopaty, rozpoczęto kolejny etap rozwoju franciszkańskiej misji w Kampali – Munyonyo. O idei rozwijania kultu Bożego Miłosierdzia w tym miejscu opowiada przełożony misji, o. Wojciech Ulman.  

Pomysł wybudowania kaplicy Bożego Miłosierdzia w naszym sanktuarium w Munyonyo pojawił się już w roku 2016, kiedy byliśmy z abp Cyprianem Kizito Lwanga oraz z parafianami w Polsce. Odwiedzając Sanktuarium w Łagiewnikach, zastanawialiśmy się wspólnie, jak przenieść ideę Bożego Miłosierdzia na grunt ugandyjski. Długo rozważaliśmy tę kwestię i stwierdziliśmy, że najlepszym miejscem do szerzenia kultu będzie właśnie Munyonyo. Znajdujemy się blisko stolicy, dojazd do nas jest bardzo łatwy. Nasze Sanktuarium położone jest przy autostradzie, niedaleko lotniska Entebbe. Chcemy, aby wybudowana przez nas kaplica Bożego Miłosierdzia przypominała o Miłosierdziu Bożym, duchowości św. Faustyny, ale – co bardzo ważne - byłaby również miejscem wieczystej, 24 godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu.  Bylibyśmy wówczas pierwszą parafią w Ugandzie, w której Pan Jezus byłby adorowany przez całą dobę.

Całą inwestycję rozpoczęliśmy już w roku 2017, w obecności nuncjusza apostolskiego w Ugandzie, abp Michaela Blume. Nie mieliśmy wówczas żadnych środków, żeby rozpocząć tę inwestycję. Minione lata pozwoliły nam dokończyć plany architektoniczne, zebrać pierwsze fundusze na ten cel i po czterech latach rozpocząć budowę. Zakładamy, że potrwa ona kilka lat. To duża inwestycja. Kaplica ma średnicę 20 m. Ze względu na to, że znajdujemy się na zboczu góry, będzie kaplicą dwupoziomową. Na tarasie znajdzie się miejsce na prywatną medytację, rozmyślanie, a wewnątrz kaplicy, trwać będzie adoracja Najświętszego  Sakramentu.

Projekt Kaplicy zakłada wybudowanie dużej figury Jezusa Miłosiernego. Na chwilę obecną nie wiemy, jaką będzie miała wysokość. Jednak nasze założenie jest takie, żeby każdy, kto przejeżdża autostradą obok naszego Sanktuarium, zobaczył wizerunek Pana Jezusa Miłosiernego, górującego nad kaplicą, a przez to przypomniał sobie o Bożym Miłosierdziu. Kaplica została zaprojektowana przez ugandyjskich architektów. Obecnie gromadzimy środki na wylanie fundamentów. 

Boże Miłosierdzie w Ugandzie

 

W Ugandzie bardzo szybko szerzy się kult Bożego Miłosierdzia. W Munyonyo co tydzień spotyka się grupa Bożego Miłosierdzia, która ma swój dzień skupienia przez całą sobotę. Można powiedzieć, że mają cotygodniowe, małe rekolekcje, podczas których jest czas na modlitwę, konferencję, a także indywidualne rozmowy. To szczególna grupa, która przyciąga bardzo wielu ludzi różnych wyznań: katolików, chrześcijan, a nawet muzułmanów. Raz w miesiącu prowadzimy też rekolekcje Bożego Miłosierdzia w bazylice, dla całej parafii. Staramy się zawsze zapraszać na nie księży z zewnątrz. W planie dnia jest Eucharystia, spowiedź, adoracja Najświętszego Sakramentu, uczczenie relikwii św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II i bł. Ks. Michała Sopoćko. To jest też taki szczególny czas, kiedy staramy się w duchu św. Siostry Faustyny odczytywać Boże Miłosierdzie. Myślę, że to piękne, że w Munyonyo - oprócz duchowości związanej z historią Męczenników Ugandyjskich, bo to ich Sanktuarium – tak szczególnie rozwija się kult Bożego Miłosierdzia. Mamy przekonanie, że to bardzo ważne i potrzebne w naszych czasach. Zawierzamy nasze plany Waszym modlitwom i również o Was pamiętamy!

 

o. Wojciech UlmanTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij