Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Boże Narodzenie w poniedziałek

24.12.2017 Andrzej Prugar

Boże Narodzenie w tym roku wypada w poniedziałek. To raczej szczegół, ale mając w pamięci nasze narzekanie na pierwszy dzień pracy w tygodniu, dobrze jest odkryć, że Bóg narodził się dla nas i w tym dniu. Taki prezent. Łatwiej uśmiechnąć się do każdego poniedziałku, ale i każdego dnia, który przed nami. 

Niezwykły poniedziałek Bożego Narodzenia jest bardzo bogato zastawionym stołem słowa Bożego; łącznie z Mszą św. w nocy (Pasterką), mamy aż dziewięć fragmentów biblijnych, które rozjaśniają tajemnicę Bożego Narodzenia. Spośród tego bogactwa wybierzmy trzy słowa z pierwszego czytania Mszy Św. „w ciągu dnia” Narodzenia Pańskiego.

Izajasz mówi, że Pan powraca na Syjon aby pocieszyć, obnażyć ramię i odzyskać nas – zbawić (por Iz 52,9-10). Czy te trzy słowa nie określają postawy i uczuć Boga względem nas?

Pocieszył. W znaczeniu podstawowym tekstu, chodzi o powrót narodu wybranego z niewoli do ziemi obiecanej. Wybrani i naznaczeni przez Boga w chrzcie świętym i my mamy swoje smutki i niewole. Tracimy pokój i sami nie odzyskamy Go. Gwałtowność, której doświadczamy i którą stosujemy, pod wieloma postaciami, rozbija nas i zasmuca. Przed nami jeszcze droga do przejścia, a więc trud i wysiłek. Pocieszamy się „po swojemu”, ale to jest pociecha na chwilę i do Boga niekoniecznie zbliża. Pociecha prawdziwa to obecność Boga na wszystkich naszych drogach, od poniedziałku do niedzieli i każdej godziny, w życiu i w śmierci. Czyż nie smucimy się najgłębiej, ponieważ nie mamy tego, do czego stworzone zostało nasze serce? Syn Boży przychodzi, aby nas pocieszyć w drodze do spełnienia. Jezus przyszedł, abyśmy mieli siłę z Niego do czynienia już teraz naszego serca jak i całej nasze ziemi komnatą samego Boga. Z Nim jest to możliwe, choć pracy przed nami wiele. Dlatego potrzebna nam pociecha od Niego, osobiście.

Obnażył swoje ramię. W pierwszym czytaniu, w nocy, będziemy mogli usłyszeć: „Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany…” (Iz 9,5). Przychodzi do nas Pan jako dziecko bezbronne, bez-broni, chce nas „zdobyć” nie od zewnątrz, siłą, ale od środka, od serca (Kard J. Ratzinger/Benedykt XVI). Obnażyć ramię, uczynić je widocznym, nagim, a może i „zakasać rękawy”, aby nas wspomóc. Na pewno nie po to obnaża się Bóg w swojej mocy, aby nas uderzyć i potępić. To nagie ramię Dziecka, a potem dorosłego Jezusa weźmie krzyż i na Nim za nas wyciągnie swoje ramiona. Tak się obnaży, że można mieć tak samo dowód na Jego moc jak i na słabość. A jednak tylko Bóg może pozwolić sobie na taką słabość. Absolutnie nic nie traci, ale chce nas „zdobyć” na nowo. Jego „sekretem wydaje się być ukrycie, półcień, jednakowa wartość śladów dla wiary i dla niewiary, żeby celem ustrzeżenia wolności - przyjęcie Go stało się wyborem, a nie wyrokiem, gorącym porywem serca, a nie chłodnym wnioskiem niepodważalnego stwierdzenia" (V. Messori). 

Zbawił. Św. Augustyn miał burzliwe i niespokojne życie przed chrztem św., ale nawrócił się kiedy usłyszał słowo Boże i odpowiedział na nie. Odkrył, że Bóg jest bliżej niż mógł sobie wyobrazić. Szukał szczęścia „na zewnątrz siebie”. A Bóg  był w Nim. Zaczął szczerze prowadzić niezwykłe dialogi z Chrystusem. W Nim znalazł pocieszenie, sens, a pokora i jakby słabość Boga pociągnęła go do zdumiewającej odpowiedzi. Jedna z odpowiedzi Jezusa dana Augustynowi, zapisana „Wyznaniach” jest znamienna. Czyż nie mówi o tajemnicy zbawienia? Nie tylko jako faktu uwolnienia od grzechów, ale narodzin i wzrostu nowego życia w nas. Jezus wzywa Augustyna: „Rośnij! Słuchaj mojego Słowa, spożywaj moje Ciało. Nie wchłoniesz mnie w siebie, to Ja przemienię Cię w siebie!” W innym miejscu „Wyznań” Augustyn powie: „Kiedy przylgnę do Ciebie całym sobą, skończy się wszelki ból i wszelki trud. Moje życie będzie życiem prawdziwym, całe napełnione Tobą”.

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: fr.ap, Żłóbek w kaplicy semianaryjnej, Kraków, Boże Narodzenie 2017 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij