Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Boże Narodzenie ze św. Franciszkiem

18.12.2019 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

Będąc na „ostatniej prostej” do świętowania Narodzenia Pańskiego, zapraszamy do niezwykłej lektury. O Bożym Narodzeniu 1223 r. pisze Tomasz z Celano w „Żywocie naszego Ojca, błogosławionego Franciszka”, będącego biografią wyjątkową – bo napisaną na prośbę braci, którzy chcieli zachować w pamięci jak najbardziej rzeczywisty obraz swojego Ojca.

Stąd zdarzyło się, że w którąś uroczystość Narodzenia Pańskiego w Greccio, dla przedstawienia dzieciństwa rodzącego się Zbawiciela, uczynił rzecz bardzo godną radosnego wspominania. Tejże nocy, której się narodził Chrystus na ziemi, [Franciszek] kazał przygotować żłób, do żłobu nałożyć siana, umieścić przy żłobie wołu i osła.

Z wielu miejsc zostali zwołani bracia na celebrowanie uroczystej wigilii. Schodzą się ludzie na oglądanie nowego misterium, a wziąwszy pochodnie i świece sprawiają, że noc się rozjaśnia. Bracia śpiewają Panu należne uwielbienie, a dawne pochwały Betlejem przez nowy obrządek odnawiają się w Greccio. Boży święty stoi obok żłobu, duchem zwrócony ku niebu i oblany niewypowiedzianą radością. Kapłan odprawia uroczystą mszę nad żłobem i doznaje nowej pociechy.

Boży święty, odział się w lewickie ozdoby, ponieważ był lewitą, i dźwięcznym głosem śpiewa świętą Ewangelię. Wypowiada miodopłynne słowa o narodzeniu ubogiego Króla i o maleńkim miasteczku Betlejem. Gdyż chcąc wymienić imię Jezusa, ze względu na przeogromną miłość, jaką do Niego płonął, nazywał Go − bełkocząc − „Dzieciątkiem z Betlejem”. Mnożą się tam dary Wszechmocnego, a jakiemuś cnotliwemu mężowi ukazuje się wizja. Widział on w tym żłobie jakiegoś leżącego nieruchomego chłopca, do którego zbliżał się Boży święty, jakby szybko budził go z sennego odrętwienia. Słusznie temu, co czcił dzieciństwo Chrystusa, ukazał się również sam Chrystus jako Dzieciątko, ponieważ przez swego sługę został przypomniany wielu tym, w których sercach Jego dzieciństwo uległo zapomnieniu.

Tak o Bożym Narodzeniu 1223 r. pisze Tomasz z Celano w „Żywocie naszego Ojca, błogosławionego Franciszka”, będącego biografią wyjątkową – bo napisaną na prośbę braci, którzy chcieli zachować w pamięci jak najbardziej rzeczywisty obraz swojego Ojca.

Za sprawą Franciszka te pamiętne Święta odmieniły życie tych, którzy razem z nim uczestniczyli w niezwykłym misterium. Tegoroczne Boże Narodzenie i Ty możesz spędzić ze św. Franciszkiem – „Żywot naszego Ojca, błogosławionego Franciszka” jest bowiem świetną lekturą na długie zimowe wieczory, a sam Święty odmalowany jest w nim jak żywy. Co ciekawe, biografia ujrzała światło dziennie dopiero dwa lata temu i do tej pory nie była znana. Mistrzowskiego tłumaczenia na język polski dokonał o. Aleksander Horowski OFMCap. Książka jest pięknie wydana, ze specjalnie zaprojektowaną okładką, może stać się więc wartościowym prezentem „mikołajkowym” lub świątecznym. Podaruj sobie lub bliskim Święta ze św. Franciszkiem!

Książkę można zakupić kontaktując się mailowo: sekretariat@isf.edu.pl lub nabyć w sekretariacie Instytutu Studiów Franciszkańskich przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie (naprzeciwko Okna Papieskiego) od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.

Koszt: 32 zł + wysyłkaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij