Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Buchara

09.04.2015

BucharaPoczątki parafii datują się na rok 1999, kiedy zaczął tu przyjeżdżać z Taszkentu ks. Józef Adamowicz. W 2000 roku placówkę przejmuje ks. Andrzej Białek, który dwa lata później doprowadza do rejestracji w Ministerstwie Sprawiedliwości parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła. Wtedy też kupuje on stare przedszkole wraz z terenem i przystępuje do przebudowy obiektu.

W listopadzie 2002 roku księża diecezjalni opuszczają Uzbekistan, a proboszczem w Bucharze czasowo zostaje o. Lucjan Szymański, który nadal prowadzi prace budowlane.

W 2003 roku proboszczem parafii zostaje o. Wojciech Kordas, dotychczasowy wikariusz w Taszkencie. Budowa kościoła zostaje wstrzymana przez Komisje Nadzoru Budowlanego, albowiem obiekt przedszkola nie nadawał się do przebudowy, lecz do rozbiórki. O. Wojciech przeprowadza ekspertyzę i podejmuje decyzję o rozbiórce i budowie nowych budynków na solidnych fundamentach. Prace budowlane trwają do listopada 2009 roku.

W dniu 29 listopada 2009 roku odbywa się uroczyste otwarcie niewykończonego obiektu w obecności bpa Jerzego Maculewicza i delegacji poszczególnych parafii. Bp Jerzy dokonuje poświecenia obrazów i Drogi Krzyżowej.

26 września 2010 roku o. Kordas opuszcza Uzbekistan, aby przygotowywać się we Włoszech do podjęcia pracy na polu dialogu z Islamem w Uzbekistanie. Jego miejsce zajmuje o. Stanisław Rochowiak, któremu do pomocy zostaje przydzielony br. Stanisław Wrzaszczak.

Do wykonania pozostaje jeszcze wiele prac budowlanych: instalacja ogrzewania, doprowadzenie kanalizacji i wody w całym obiekcie. Konieczne jest położenie posadzki w kościele i urządzenie jego wystroju. Pozostałe budynki mieszkalne są w stanie surowym. Trzeba również wybudować ogrodzenie i zagospodarować teren.

Parafia jest bardzo mała – na niedzielne msze św. przychodzi kilkanaście osób.

Parafia Św. Andrzeja Apostoła

200100 BUXORO a/y 160
ul. Shark - 2, 37/11
tel./fax 00998 65 225 65 29Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij