Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Chleb z nieba

31.07.2021 Andrzej Prugar

Bóg „nie chce, abyśmy byli jak kury, które gonią za gospodynią z miłości do ziarna” (o. S. Fausti), ale oblubienicą, która szuka i odnajduje Oblubieńca, łączy się z Nim, z Jego światem i jest szczęśliwa w miłości bez końca (Pnp 8,6).

W czasie bardzo gorącym, wakacji i urlopów, rozważamy w liturgii słowa Bożego szósty rozdział Ewangelii wg św. Jana. Jest on długi, ma siedemdziesiąt jeden wersetów. Treść i tematyka tego rozdziału, w którym Jezus objawia się jako Chleb Życie (J 6,35), rozłożony jest na pięć niedziel. W tym roku będzą to cztery niedziele, ponieważ w jedną z niedziel mamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Niezwykła jest dynamika tego rozdziału. Warto go na nowo i w całości ciągle odczytywać w osobistej lekturze. Jezus karmi głodnych ludzi, czyni znak, następnie usuwa się na górę. Nie chce być porwany i ustanowiony jedynie królem łatwego chleba, cudów ułatwiających życie, Mesjaszem - Wyzwolicielem spod okupacji. Jezus ukrywając się, porywa nas „w górę”, to znaczy, do właściwego rozumienia znaku, który uczynił. W burzliwej nocy naszych oczekiwań, przechodzi Jezioro Genezaret, objawia się apostołom w łodzi i „przenosi ich” na drugi brzeg. Tu również znajdujemy wiele światła dla odkrywania tajemnicy Obecności Jezusa w Eucharystii, naszego żeglowania w nocy świata i Jego tak wielu interwencji. Dopiero w synagodze w Kafarnaum, dla szukających Go ludzi, zdumionych sposobem Jego przyjścia wygłasza mowę, w której ukazuje sens znaku rozmnożenia chleba.

Jezus mówi, że On sam jest Chlebem Życia. Każdy kto uwierzy w Niego jako Syna Bożego, „Pieczęć Ojca”, to znaczy każdy kto przyjmie Jego samego jak dar najważniejszy i ostateczny, będzie nasycony. Życie Jezusa jest pokarmem duszy, bez Niego, jesteśmy głodni i umieramy bez sensu. On jest sensem życia człowieka, choćby życie nasze było bardzo proste i podziurawione przez krzywdy i grzechy. Ostatecznie ci, którzy przyjmują Jezusa, otrzymują w Eucharystii Jego Ciało i Krew za pokarm. Staje się możliwe zachowywanie przykazania Jezusa o wzajemnej miłości, miłość na Jego wzór jest możliwa. Jest możliwe odważne świadectwo wobec świata. Wreszcie, mając w sobie Jego Ciało i Krew, jesteśmy przebóstwieni łaską Boga i przechodzimy do życia wiecznego. To jest boska perspektywa nakreślona w szóstym rozdziale św. Jana. Oczywiście jest również mowa w tym rozdziale o odrzuceniu Jezusa, który wybrał Chleb na swoją Obecność, o braku wiary, o odejściu wielu uczniów.

Chodzi więc o to, aby być w drodze za Jezusem. Każdy jest trochę na innym etapie tej drogi, ale znajomość perspektywy może nas uskrzydlić po anielsku, podnieść ku innemu myśleniu. Możemy być jeszcze trochę „jak kury” i szukać tylko ziarna na tym świecie, aby przeżyć kolejny dzień. Bóg, relacja do Niego staje się wtedy narzędziem do zaspokojenia naszych potrzeb. Niestety wcześniej czy później kończy się to buntem, szemraniem, powrotem do naszego Egiptu, starego myślenia, starego człowieka (por. Wj 16, 2-4. 12-15).

Św. Paweł mówi: „zaklinam się na Pana, abyście już nie postępowali tak, jak postępują poganie z ich próżnym myśleniem… trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec się w człowieka nowego, stworzonego na obraz Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości” (Ef 4, 17.23-24).

Duch Święty pragnie w środku upalnych dni, może podczas urlopu, porwać nas „na górę” z Jezusem, przepłynąć z nami „na drugi brzeg”! To znaczy: pragnie abyśmy przeszli od tego, co tylko cielesne do tego, co naprawdę istotne i najgłębsze, bo napełniające naszą duszę. Konieczny jest odpoczynek i chwila oddechu, ale czy tylko dla ciała? Odpoczynek i nasycenie jest przy Przyjacielu, Oblubieńcu i Zbawicielu, Który daje Siebie jak Chleb, a Jego Ciało i Krew jest całą naszą nadzieją, bo przenosi nas rzeczywiście na drugi brzeg rzeczywistości, do życia bez końca.

Andrzej Prugar OFMConv

fot. i grafika: fr.apTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij