Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Cuda św. Klary – niewidomy odzyskuje wzrok

21.09.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Zapraszamy do lektury opowieści o św. Klarze i Giacomello – chłopcu, który dzięki jej wstawiennictwu odzyskał wzrok.

Giacomello, zwany synem Spoletanki, od dwunastu lat dotknięty ślepotą, był zmuszony chodzić z przewodnikiem. Bez przewodnika nie mógł iść nigdzie, by nie upaść. Pewnego razu, pozostawiony na krótko bez opieki, upadł, złamał rękę i pokaleczył głowę. Kiedy jednej nocy spał przy moście w Narni, ukazała mu się we śnie jakaś pani, która mu powiedziała: „Giacomello, dlaczego nie pójdziesz do mnie, do Asyżu, aby zostać uzdrowionym?”. Wstawszy rano, z przejęciem opowiada widzenie innym dwom niewidomym. Oni odpowiadają: „Słyszeliśmy niedawno, że w mieście Asyżu umarła pewna pani, i mówią, że ręka Pańska wsławia jej grób łaskami uzdrowienia i wielu cudami”.

Usłyszawszy to, bez zwłoki udaje się w drogę. Na noc zatrzymuje się blisko Spoleto i znowu ma to samo widzenie. Wtedy jeszcze raźniej śpieszy, wszystko daje z siebie, by iść, ze względu na miłość tej wizji. Ale, przybywszy do Asyżu, znajduje tak olbrzymi tłum zabrany przed mauzoleum dziewicy, że w żaden sposób nie może dotrzeć do grobu. Kładzie sobie kamień pod głowę i z wielką wiarą, ale zasmucony, że nie mógł wejść do wnętrza, zasypia przed drzwiami. I oto po raz trzeci, głos mu mówi: „Giacomo, jeśli potrafisz wejść, Pan ci pobłogosławi”.

Po obudzeniu się, ze łzami błaga tłum, krzycząc i jęcząc, żeby dla miłości Boga dali mu przejście. Otrzymawszy je, zrzuca obuwie, zdejmuje ubranie, na szyi wiesza rzemień, i tak pokornie dotykając grobu, zapada w lekki sen. „Wstawaj, mówi mu błogosławiona Klara, wstawaj, ponieważ jesteś uwolniony!”. Zaraz wstaje, ślepota znika, wszelka ciemność schodzi z oczu. Dzięki Klarze widzi dokładnie jasność światła. Sławi Boga, oddaje Mu chwałę, wzywa cały lud do błogosławienia Boga za tak wielki cud.

(Tomasz z Celano, Żywot św. Klary z Asyżu)Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij