Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Człowiek powierza górom swe tajemnice…

23.11.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

W Dziejach błogosławionego Franciszka i jego towarzyszy możemy odnaleźć taką historię: „[Pan Orlando] rzekł do św. Franciszka: «Bracie Franciszku, mam pewną górę w Toskanii, nadającą się do samotności i modlitwy, a nazywają ją Alwernia […] Jeżeli tobie i twoim towarzyszom góra ta spodoba się, jak najchętniej daruję ją wam dla zbawienia mojej duszy». Św. Franciszek zaś całym sercem pragnął znaleźć miejsce samotne, gdzie mógłby oddawać się stosownej kontemplacji”.

Było to dwa lata przed śmiercią Franciszka. „O czym myślał, kiedy przemierzał najpierw Umbrię, dalej Toskanię, by dotrzeć do ukochanej góry? To, czego potrzebował, to na pewno pokój, poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że jest na dobrej drodze, że się nie pogubił, że jest w rękach Boga, że nie popsuł tego, co On mu powierzył. Zbytnie zatroskanie może stać się dręczącą pokusą. Jak wspominają biografowie, Bóg przypominał mu na modlitwie, że to nie on powołał do życia zakon, że nie on dał braciom powołanie” – pisze o. Andrzej Zając, rozważając okoliczności poprzedzające mistyczną chwilę, w której św. Franciszek otrzymał stygmaty.

Franciszek w swoim miejscu odosobnienia pozostał sam. Góra Alwernia, którą podarował mu hrabia Orlando z Chiusi, miała stać się niemym świadkiem naznaczenia go przez Pana znamionami męki Pańskiej. „Góry milczą. Wszystko, co milczy, nadaje się do przechowywania ludzkich tajemnic […]. Człowiek powierza górom swe tajemnice. Jest przekonany, że góry go nie zdradzą” – napisze wiele wieków później ks. Józef Tischner. Ten wielki miłośnik gór wiele o nich mówił. Zawsze były bliskie jego sercu. Tam czuł się wolny, i tam – jak Franciszek – w spokoju odnajdywał Boga. Tam podejmował decyzje. Jego refleksje o górach, miejscach odludnych i pięknych można znaleźć w wielu dotąd wydanych publikacjach. Właśnie ukazała się kolejna. W swoich tekstach mówi o tym, dlaczego o wolność należy dbać i jak z niej mądrze korzystać. I dlaczego wolność i góry się ze sobą łączą. Wojciech Bonowicz dokonał wyboru nieznanych tekstów ks. Józefa Tischnera: o górach, wolności, ludziach gór i Bogu tam spotykanym, o ludzkich wyborach i wybraniu człowieka. O tym, że to Bóg powołuje, ale człowiek dokonuje wyboru. Publikację uzupełniają piękne fotografie oraz interesująca oprawa graficzna.

Ks. Józef Tischner – kapłan katolicki, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kapelan Związku Podhalan. Kawaler Orderu Orła Białego.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij