Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Czterdziestodniowy post św. Franciszka

10.03.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Zapraszamy do lektury opowieści z „Dziejów błogosławionego Franciszka i jego towarzyszy” o cudownym czterdziestodniowym poście Asyżanina.

Ponieważ najprawdziwszy sługa Boga Franciszek pod wieloma względami był dany na świat niby drugi Chrystus, dlatego Bóg Ojciec tak szczęśliwego człowieka pod wieloma względami uczynił podobnym do Chrystusa, swego Syna, jak to się okazało w czcigodnym zgromadzeniu świętych jego towarzyszy, w przedziwnej tajemnicy stygmatów krzyża i w nieprzerwanym świętym poście czterdziestodniowym.

Kiedy był w okolicy Perugii nad jeziorem, był goszczony w dniu zapustnym przez pewnego pobożnego człowieka. Jego to święty Franciszek prosił dla miłości Chrystusa, aby przewiózł go nocą poprzedzającą Popielec, tak, aby nikt nie zauważył, na pewną wyspę na tymże jeziorze, na której nie mieszkał żaden człowiek. Ów zaś gospodarz, z powodu wielkiej czci, jaką miał dla Franciszka, gorliwie to wypełnił; przeto wstał w nocy, przygotował łódź i na Popielec przewiózł świętego Franciszka na wskazaną wyspę. Święty Franciszek zaś wziął do jedzenia jedynie dwa małe chleby.

Znalazłszy się zatem na wspomnianej wyspie, prosił swego przewoźnika, aby nikomu nie ujawniał miejsca jego pobytu i zapowiedział, że nie wróci aż na Wielki Czwartek. Gdy przewoźnik oddalił się z wyspy, święty Franciszek pozostał sam; a ponieważ nie było tam żadnego mieszkania, gdzie mógłby głowę oprzeć, wszedł w pewien gęsty żywopłot, którego ciernie uczyniły jakby chatkę; i trwał tam niewzruszony przez całe czterdzieści dni, nic nie jedząc ani nie pijąc.

Wspomniany zaś człowiek odszukał błogosławionego Franciszka, jak to było powiedziane, w dzień Wielkiego Czwartku; i zobaczył, że z owych dwóch chlebów, oprócz połowy jednego nic więcej nie było ruszone. Tę wszakże połowę święty Franciszek musiał był zużyć, aby chwałę czterdziestodniowego postu zachować jedynie dla błogosławionego Chrystusa i tym niewielkim kawałkiem chleba wypędzić truciznę próżnej chwały; tak oto pościł za przykładem Chrystusa czterdzieści dni i czterdzieści nocy.

A w miejscu tym, gdzie święty Franciszek odprawił tak cudowną pokutę, miały miejsce dzięki jego zasługom liczne cuda; z ich powodu ludzie zabrali się do budowania na owej wyspie mieszkań i po upływie krótkiego czasu powstało tam miasto wielkie i dobre, a także klasztor braci, który zwany jest Na Wyspie. Odtąd bowiem ludzie z owego miasta okazywali wielkie uszanowanie temu miejscu, gdzie święty Franciszek odprawił wspomniany czterdziestodniowy post.

Na chwałę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który jest błogosławiony na wieki. Amen.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij