Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Dąbrowa Górnicza. Franciszkański Dzień Życia Konsekrowanego.

17.10.2015

Sanktuarium Świętego Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu zostało ustanowione decyzją ks. bpa Grzegorza Kaszaka - Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej, miejscem zyskiwania odpustów zupełnych w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego. 
W sobotę 10 października 2015 r. przybyła tam pielgrzymka osób konsekrowanych z diecezji sosnowieckiej. Tematem przewodnim tego dnia była zachęta św. Franciszka „Bracia póki mamy czas czyńmy dobro”. Głównym patronem dnia był św. Franciszka z Asyżu - założyciel trzech zakonów.

Ten szczególny Dzień Franciszkański Życia Konsekrowanego rozpoczął się o godz. 9.30 Adoracją Najświętszego Sakramentu z możliwością spotkania się z Jezusem Miłosiernym w sakramencie pojednania.

Następnie o. Radosław Kramarski - gwardian i proboszcz franciszkańskiej parafii wygłosił konferencję „Wspólnota ewangeliczna”. Nawiązywał w niej do charyzmatu, jakim żyją Franciszkanie Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Mówił o trzech rodzajach wspólnoty: wspólnocie miejsca, wspólnocie serca, wspólnocie ewangelicznej żyjącej dla Jezusa. Podkreślił, że jesteśmy wezwani dzisiaj do tego, aby tworzyć wspólnotę, gdzie kochające serca w jednym domu żyją dla Jezusa. Ten rodzaj wspólnoty daje osobom konsekrowanym radość życia. Tak również rozumiał wspólne życie św. Franciszek z Asyżu, który powtarzał „... Bracia, póki mamy czas, czyńmy dobro...”

Centrum spotkania była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył o. Radosław Kramarski wraz z o. Łukaszem Ścieszką i o. Jackiem Bieleckim. W homilii została zwrócona uwaga na pokorę św. Franciszka, który jest przykładem umiłowania Jezusa ubogiego i pokornego. Człowiek nie rodzi się pokornym, człowiek staje się pokornym – podkreślił o. Radosław. Jezus dla nas stał się posłusznym i pokornym, a więc pokora jest procesem „stawania się” - stwierdził. Rozważanie franciszkańskiego proboszcza zostało zakończone myślą św. Franciszka, który mówił, że człowiek jest tym tylko, kim jest w oczach Bożych, i niczym więcej.

Po ceremonii w kościele miało miejsce spotkanie w refektarzu, gdzie wysdtąpiła schola dziecięca, znana we franciszkańskiej parafii pod nazwą „Scholka Antolka”. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z historią życia i posługi franciszkańskich męczenników z Peru, Sług Bożych o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy 5 grudnia b.r. w Peru zostaną włączeni do grona Błogosławionych. Po wspólnej agapie spotkanie zakończyli oficjalnie s. Fides – karmelitanka, Diecezjalna Asystentka Życia Konsekrowanego i o. Piotr Wojnowski - wikariusz klasztoru franciszkanów.
Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć ponownego spotkania.

o. Radosław Kramarski/red.
foto: Jerzy MickiewiczTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij