Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Dąbrowa Górnicza. Niedziela ze św. Franciszkiem

08.10.2020 . kg

Dąbrowa Górnicza | Parafia Św. Antoniego z Padwy i Klasztor franciszkanów

W minioną niedzielę, 4 października 2020 r., w Sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej – Gołonóg, wierni świętowali uroczystość św. Ojca Franciszka z Asyżu, założyciela trzech zakonów – patrona ekologów. Ten ekologiczny projekt Caritas Polska i NFOŚiGW odpowiada na wezwania Encykliki Papieża Franciszka “Laudato Si”.

W tym roku do udziału włączyła się Wspólnota Betlejem z Jaworzna. Założyciel Stowarzyszenia, ks. Mirosław Tosza, na każdej Mszy Świętej głosił słowo Boże na temat różnych aspektów kryzysu ekologicznego, zwracając szczególną uwagę na problem braku wody na świecie i promując proekologiczne nauczanie Kościoła.

Wspólnota Betlejem przedstawiła swoje rękodzieła – ceramikę, ptaki św. Franciszka, drewniane krzyże, wspaniałe ikony, to wszystko wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Prowadzono ekowarsztaty dla dzieci i dorosłych (lepienie z gliny, poznawanie tajników wykonywania ikon ze starych desek). Równolegle prowadzone były proekologiczne prelekcje przybliżające istotę i piękno wyzwania, wobec którego stoi ludzkość w aspekcie ochrony naszej planety.

W namiotach parafialnych zespołów Caritas, można było znaleźć różnorodne ręcznie wykonane dzieła, które spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Nasz Parafialny Święty Różaniec piekąc pyszne, domowe ciasta wspomógł misje franciszkańskie.

Dzięki Stowarzyszeniu Betlejem, dzieci miały także możliwość przejażdżki na kucyku w towarzystwie przyglądających się im z zagrody owieczek. Zgromadzeni zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany z ekologicznych produktów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za przybycie, za wielki wkład pracy włożony w to przedsięwzięcie.

Franciszkanie z Dąbrowy Górniczej

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: dabrowa.franciszkanie.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij